Lvíčata, která přišla na svět 9. května v plzeňské zoo rodičům Tamice a Matesovi, už mají od 30. srpna svá jména. Jeden samec a dvě samice se jmenují Ghazanfar, což znamená arabsky přímo "lev", Ghizléne ("gazela") a Ghalíya (krásná, vzácná).

Patronem samic se stal, stejně jako u dvouletých sourozenců Fazana a Faridy, náměstek primátora města Plzně Roman Zarzycký, který udělil jména oběma samicím, patronem samce se stal Josef Váňa, osminásobný vítěz slavného dostihu Velká pardubická.

Lvíčata čeká v dohledné době spojování se samcem Matesem a staršími sourozenci, kteří žili prozatím odděleně a od konce června si užívali modernizovaný venkovní výběh.

Fotogalerie: Lvi mají v plzeňské ZOO nový výběh.

Lvi berberští jsou v Plzni chováni od roku 2002, kdy vznikl původní výběh. Do té doby v zoo žili pouze lvi pustinní neurčeného poddruhu v klecích a od roku 1974 nedošlo k odchovu. Lvi berberští se v Plzni množí od roku 2016. Odchovaní lvi jsou například ve Francii ve třech různých zoo, v rakouském Herbersteinu, a také v Zoo Chleby.

Lvi jako takoví žili v plzeňské zoo téměř nepřetržitě od 40. let 20. století, i v první lokaci u řeky Radbuzy. Množili se už za 2. světové války, na Lochotíně pak opakovaně v 70. letech. Tradiční jména pro lvy v 80. a 90. letech byla Paša a Elsa.

Okolo modernizované expozice přibylo větší množství naučných a informačních panelů, kde lze získat informace o lvech v přírodě, lidské péči i chovu v Zoo Plzeň.