Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Geocaching je zábava i soutěžní disciplína

Plzeň – Hledání malých pokladů skrytých v hlubokých lesích i na nejfrekventovanějších místech ve městech je mezi Čechy stále oblíbenější. Příznivců takzvaného geocachingu přibývá především díky rostoucímu povědomí o této zábavě.

19.4.2012
SDÍLEJ:

Václav Kohout (vlevo) a František Slípka při odlovení jedné z keší ukrytých v Borském parku. Hledání tajemných schránek je pro ně hlavně zábavou a relaxacíFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

„Když jsem v roce 2006 s geocachingem začínal, bylo nás na Plzeňsku tak dvacet třicet lidí, navzájem jsme se znali. Teď se zde této aktivitě věnují stovky lidí,“ přibližuje rozmach hry založené na hledání schránek skrytých pod GPS souřadnicemi Václav Kohout, jeden ze zakladatelů a provozovatelů plzeňského webu věnovaného geocachingu.

Sám má nyní odloveno přes 1500 keší. „Mohlo by jich být víc, ale už jedu na pohodu, s nikým nezávodím,“ říká Kohout, který v letech největší aktivity podle keší plánoval i dovolenou. Dnes už je jejich hledání doplňujícím programem plánované cesty. Souřadnice skrývající tajemnou schránku však bývají typem na zajímavé místo, o němž by se člověk z oficiálních průvodců vůbec nedozvěděl.

Právě upozornit na nějakým způsobem zajímavá místa je hlavním posláním geocachingu. Odlovení pokladu pak je jen jakousi třešinkou na dortu. „Hlavně v případě dětí je hledání keší vhodnou záminkou, jak je vytáhnout na výlet,“ říká Kohout.

Zatímco někdo bere hledání keší téměř jako soutěžní disciplínu, pro jiné je vhodným způsobem relaxace. „Když už mám plnou hlavu učení, vyrazím si vyčistit hlavu geocachingem,“ říká František Slípka, který se o této hře dozvěděl vlastně náhodou. Před lety na internetu narazil na článek o turistické navigaci, která také podporovala funkci geocaching. „Nedalo mi to a začal jsem hledat, co to vlastně je,“ přibližuje své začátky Slípka.

Originální skrýše

Hledání keší je hodně o zkušenostech, shodují se oba muži. „Jednou z prvních kešek, kterou jsem lovil, byla plzeňská keš věnovaná Miroslavu Horníčkovi. Na místě jsem byl asi čtyřikrát, a prostě jsem ji nemohl najít,“ vzpomíná Kohout. Krabička totiž byla k místu zespodu přicvaknutá magnetem. „Tehdy mě vůbec nenapadlo, že může být keš magnetická. Dneska, když přijdu na místo, kde je kovové zábradlí, tak první, co hledám, je magnet,“ popisuje své zkušenosti Kohout.

Vynalézavost a tvořivost autorů keší je však mnohem větší. Schránky bývají schované ve falešných ptačích budkách, uměle vyrobených kamenech nebo uvnitř spojených dutých větví. „Celorepublikovým pojmem už se staly kešky Medokovky na Rokycansku. V lese třeba najdete stupňovitou mayskou pyramidu, na ni podle klíče umístíte asi dvacítku bůžků a podle toho najdete souřadnice finální keše. Celé je to schované pod poklopem, který vypadá jako kopec mechu,“ přibližuje práci svého kolegy Kohout.

Keše mohou být různě velké a skýtat rozličná překvapení. „Hodně se mi líbila keš na Karlovarsku, kde byl ukrytý kýbl s barvami, kterými se dalo malovat na kámen. Každý pak mohl na přilehlou skálu přimalovat nějaký obrázek. To už z dálky vypadalo moc pěkně,“ vzpomíná Slípka. Některé keše jsou primárně určené k nočnímu odlovení. Hledajícího k cíli vedou odrazky na stromech nebo světelné záblesky.

Neoficiálně se zápolí také o to, kdo bude u nově založené keše jako první. Takto zainteresovaným jedincům přijde na mobil zpráva, že byla v jimi zvoleném okruhu založena nová keš. „V minulosti jsem tyhle keše hodně honil. V roce 2007 nebyl problém vyjet k v noci založené keši až ráno a byl jsem první. Dneska bych musel vyrazit okamžitě a byl bych možná třetí,“ říká Kohout.

Cestující předměty

S geocachingem jsou spojené i další aktivity. Třeba přenášení předmětů z jedné schránky do druhé. Zvláštním typem takových předmětů jsou speciálně vyrobené mince s vyraženým číslem. Díky němu mohou původní majitelé sledovat cestu mince napříč světem. „Jednu minci jsem vypustil v Římě, druhý den ji tam vyzvedli nějací Američané a třetí den už byla ve Státech,“ vzpomíná Kohout, který s plzeňskou komunitou geocacherů patřil k prvním Čechům, kteří mince vytvářeli.

V médiích se o geocachingu začalo výrazněji mluvit zhruba před dvěma lety, což výrazně zvýšilo počty aktivních hledačů. S masovostí této hry se mění i její pravidla. Schváleny by už například nebyly keše nacházející na nebezpečných místech, které mohly existovat v počátcích geocachingu. Jednalo se třeba o keše v konstrukci železničních mostů nebo na vrcholcích komínů.

„Jedním z důsledků medializace je, že spousta lidí ví, že se schovávají nějaké schránky. Většina lidí nechá keš na svém místě, ale jsou i tací, kteří se baví tím, že keš zničí. Těch je naštěstí jen hrstka,“ připomíná jednu ze stinných stránek rozšířenosti hry Slípka.

O geocachingu

- Základem hry je hledání tzv. keší (z angličtiny cache – schránka) ukrytých na neznámém místě
- Poloha jednotlivých schránek určená GPS souřadnicemi je dohledatelná na webové stránce geocaching.com
- Keše se hledají pomocí GPS navigace
- Po nalezení schránky se hledač zapíše do přiloženého sešitu a krabičku vrátí zpět na její místo
- Po návratu domů svůj nález zaeviduje na uvedené internetové stránce
- Keše bývají skryté nejen v přírodě, ale také v centrech měst. 

Autor: Hana Pražáková

19.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš (vpředu v bílém) bojuje se soupeřem o míč.

Mise v Lucernu? Velké zklamání!

Prezident Miloš Zeman na zámku Zbiroh

Prezident Zeman: Baví mě vyvolávat silné emoce

Mezinárodní den archeologie

Plzeň – Západočeské muzeum v Plzni se připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Plzeňský kraj – Prezident Miloš Zeman ukončil už druhou letošní návštěvu našeho kraje.

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení