Dílo přeštického rodáka Jakuba Jana Ryby, od jehož narození letos uplynulo 250 let, totiž v sobotu zazpívala s Českou písní, se sborem, s nímž začínala.

Plzeňanku to táhlo k hudbě už odmalička. „Vždycky jsem tvrdila, že budu zpěvačka a učitelka klavíru. Maminka chtěla, abych hrála na housle, ale z toho nakonec sešlo. Říkala, že po celém dnu ve škole už nemůže housle poslouchat, takže nakonec opravdu vyhrál klavír," vyprávěla. Díky talentu byla přijata na plzeňskou konzervatoř. Stále ale toužila zpívat. Když dirigent České písně sháněl posilu, neváhala ani minutu. „Byla jsem tam od druhého ročníku až do maturity. Protože mám výrazný hlas, musela jsem se při zpěvu ve sboru krotit. Byla to dobrá zkušenost, ráda na ta léta vzpomínám, ale cítila jsem, že se musím vydat na sólovou dráhu," přiznala.

Proto se rozhodla přihlásit na plzeňskou konzervatoř znovu, tentokráte na zpěv. Požádala o přípravu na přijímací zkoušky profesorku Ludmilu Kotnauerovou, u níž také následně studovala. „Dokončovala jsem klavír a potom nastoupila jako korepetitorka smyčcového oddělení. Zároveň jsem ale začala studovat zpěv. Na konzervatoři vtipkovali, že jsem obojživelník," uvedla umělkyně.

Protože se Gabriele zdálo české prostředí oproti zahraničnímu moři malým rybníkem, vyjela na zkušenou za české hranice. „Tam se vám teprve otevře správná konkurence. Cennou inspiraci jsem získala například při setkáních s Peterem Schreierem," zmínila. V cizině, především v Německu, koneckonců vystupuje koncertní pěvkyně častěji než v tuzemsku. Vedle toho se stále věnuje pedagogické činnosti na plzeňské hudební škole, kde vychovává mladé nadějné zpěváky.

Příležitost zaposlouchat se do krásného hlasu sopranistky mohli Plzeňané v sobotu odpoledne v katedrále sv. Bartoloměje. Společně s dalšími předními českými solisty, Veronikou Hajnovou, Tomášem Kořínkem a Romanem Janálem, a smíšeným sborem Česká píseň a Kolegium duchovní hudby Klatovy uvedli Rybovu Českou mši vánoční. „Atmosféra byla nádherná a koncert se velice vydařil," uzavřela.