Plzeňští zastupitelé se 14. prosince sejdou ke 32. jednání a ačkoliv mají na programu třeba schvalování rozpočtu nebo žádost o dotaci na prodloužení tramvajové trati na Borská pole, pozornost se bude upírat zejména ke třetímu bodu programu. Zastupitelstvo má totiž rozhodnout o budoucnosti Plzeňské teplárenské. Zůstane dál celá ve vlastnictví města? Nebo se sloučí s Plzeňskou energetikou, jež patří do holdingu miliardáře Daniela Křetínského?

Fúze by teplárně vyřešila problém zastaralých kotlů, které za čtyři roky nebudou splňovat přísné ekologické limity a bude je třeba modernizovat za miliardu korun. Po fúzi by ale teplárna mohla využívat modernější kotle Plzeňské energetiky.

Do protiútoku ale před týdnem vytáhli komunisté. Sbírají podpisy pod dva dokumenty – pod petici, kterou chtějí ve čtvrtek předložit zastupitelům, a zároveň také pod návrh vyhlásit referendum, jež by mohlo rozhodnutí zastupitelstva případně anulovat. Mluvčí Krajského výboru KSČM Richard Pokorný tvrdí, že pod peticí, již mohou signovat lidé odkudkoliv, bude minimálně tisíc podpisů. „Zastupitelům ji předáme s tím, že lidé se změnou ve vlastnictví Plzeňské teplárenské nesouhlasí a rozhodnout by mělo referendum,“ uvedl a dodal, že sběr podpisů pro referendum bude pokračovat i po jednání zastupitelstva, dokud nedosáhne potřebného čísla. Ovšem v tomto případě už budou podepisovat jen Plzeňané. „Pro vyhlášení referenda bude potřeba asi 14 tisíc podpisů,“ řekl.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) na adresu iniciativy KSČM řekl, že petice je legitimní nástroj a referendum forma přímé demokracie a on nemůže nikomu bránit, aby je použil. „Nicméně to téma je natolik složité, že se obávám, že referendum použít nejde,“ míní.

Ačkoliv komunisté si myslí opak, podle primátora nemusí plzeňští zastupitelé na podpisy pod peticí nasbírané po celé republice nakonec slyšet. „Budou mít menší váhu, neboť to referendum má být o Plzeňanech, ta otázka má být určena jim. Pokud to tedy podepisují lidé z jiných částí republiky, tak jejich názor pro mě žádnou váhu nemá,“ vyjádřil se Zrzavecký s tím, že on sám už pravděpodobně ví, jak bude příští čtvrtek hlasovat.