Související články najdete v pravém sloupci.

Stále nechcete být konkrétnější?
Důvody jsem jí sdělil osobně. Rozhodli jsme se, že důvody nebudeme prezentovat, a zatím na tom trvám.

Co ale říkáte na to, že bývalá umělecká šéfka se k problému výrazně vyjadřuje a nešetří kritikou?
Je to její rozhodnutí a nechce se mi ho ani komentovat.

Kreuzmannová kritizuje především fakt, že vy i nový umělecký manažer Petr Forman jste byli do funkcí jmenováni bez výběrového řízení. To je podle ní porušení přihlášky k EHMK.
Obsazování pracovních pozic nemůže řešit přihláška. Není to právně závazný dokument. Předchozí manažeři včetně Yvony Kreuzmannové se na své pozice dostali také bez výběrového řízení. Podle mě to je pouze účelový argument. Navíc na funkce finančního manažera i manažera pro zahraniční vztahy jsme výběrové řízení vypsali. Co se týče Petra Formana, nemůžete očekávat, že osobnost takového formátu se do konkurzu přihlásí.

Projekt by prý neměl být o velkých investicích. Co si o tom myslíte?
To je pravda. ale pokud nebude nové divadlo, nemohl by existovat světově uznávaný festival Divadlo. Tato investice není samoúčelná.

Na co chcete v rámci Evropského hlavního města kultury klást důraz?
Projekt má několik částí. Vedle kulturního programu, který by měl přitáhnout lidí z celé republiky i ze zahraničí, je důležitá práce s veřejným a neziskovým sektorem. Lidé by se měli také více zajímat o věci kolem sebe. Je také třeba se účastnit zahraničních projektů a čerpat z nich znalosti. Celý proces by měl jít odspodu. Cílem je chytrá, smysluplná a ekonomická kombinace všech těchto prvků.

Na co se chcete soustředit tento rok?
Podstatné je zajistit ty nejatraktivnější akce.