VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Františkáni připravují duchovní centrum

Plzeň - Františkánům dosluhují prostory, které využívají na Lochotíně u Gery, a tak se pokoušejí naplnit vidinu nového duchovního centra.

12.10.2012
SDÍLEJ:

Pohled na duchovní centrum, které navrhla Tereza Nová. Je plné zeleně, uvnitř skrývá vnitřní prostory a kostel. Projekt vznikl v rámci diplomové práceFoto: Tereza Nová

To by mělo sloužit pochopitelně bohu a modlitbám k němu, ale také jiným aktivitám relaxaci či ubytování.

Seriál Deníku představuje další stavbu, která by Plzeň posunula do budoucnosti. Františkáni, kteří v Plzni působí od založení města, tedy přes sedm století, zatím mají na stole pouze první návrhy, ale svůj záměr rozhodně chtějí dotáhnout do konce.

„Už přes tři roky uvažujeme o stavbě nového farního centra sv. Františka a sv. Kláry. Téměř dva roky děláme konkrétní kroky k získání pozemku. Jsme víc a více přesvědčeni o nutnosti stavby nejen pro nás, ale i pro Plzeň jako duchovní centrum a Boží dům." potvrzuje františkán Didak Robert Klučka.

Jeden návrh objektu duchovního centra již františkáni v rukou mají. „Architektonický návrh na kostel a komunitní centrum pro farnost Plzeň-Severní Předměstí jsem zpracovávala jako diplomovou práci na Fakultě umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci, jednalo se tedy o akademickou úlohu. Tím ale nechci říct, že jsem nad zadáním neuvažovala reálně, ale při tak rozsáhlé a významné veřejné stavbě si myslím, že by výsledný návrh měl vzejít z veřejné architektonické soutěže. Pozemek, na který jsem kostel navrhovala, jsem volila sama a rozhodující pro mě byly především urbanistické souvislosti a vazba na centrum města," shrnuje autorka návrhu Tereza Nová.

Její návrh představuje objekt duchovního centra, kde je přítomný jak kostel, tak i prostory pro františkány, vnitřní zahrady a dvory.

„Duchovní centrum tvoří objekty spojené do jedné zřetelné hmoty, která evokuje cestu ke světlu v podobě světelné štěrbiny. Uvnitř hmoty jsou mezi objekty kostela, farního centra a prostorů pro františkány navrženy vnitřní zahrady a dvory, které poskytují zklidnění a ztišení. Hlavní nosná konstrukce je navržena z monolitického betonu. Interiéry a dvory jsou doplněny dřevěnými prvky, podlahami a zelení," představuje vysněný objekt Nová.

Jednání s městem a obvodem

Františkáni přiznávají, že návrh Terezy Nové je pro ně spíše podkladem pro budoucí architektonickou soutěž.

„Návrh Terezy Nové se realizovat nebude. Na něm jsme si ověřovali, jak architekti pochopili naše zadání. Teď žádáme město o pozemek pro náš záměr. Vešli jsme již do jednání s ÚMO 1 a s úřady Magistrátu města Plzně. K tomu nás podporuje otec biskup František Radkovský," představuje současné aktivity františkánů Didak Robert Klučka.

Všechny zúčastněné strany jsou si vědomy toho, že františkáni v Plzni svoji vlastní budovu potřebují, protože současné prostory jsou pro ně nedostačující. Teď římskokatolická farnost Plzeň-Severní Předměstí sídlí na Lochotíně v části bývalé mateřské školky nedaleko zastávky U Gery. „Současné prostory, kde františkáni sídlí a působí, jsou jak z kapacitního, tak z liturgického hlediska zcela nevyhovující. Ve svém návrhu jsem se snažila oba tyto aspekty zohlednit," dodává k budoucím krokům kolem františkánského centra Nová.

Ačkoliv se v případě této vizualizace jedná o prozatímní návrh a jeho finální podoba vzejde až po vyhlášení architektonické soutěže, jedno je jasné. Františkáni hodně touží po tom získat nové prostory. Jen zatím není jasné kdy a kde.

Autor: Milan Říský

12.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Plzeň půjčí Paříži Ukřižovaného

Plzeň půjčí Paříži Ukřižovaného

Režisér do titulních rolí obsadil Andreu Mohylovou a Petra Konáše (oba na snímku)

Kazimír a Karolína ve Velkém divadle

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Mladý muž skočil z mostu mezi jedoucí auta

Plzeň - Muž skončil na urgentním příjmu fakultní nemocnice.

Vaření bych za křeslo v kanceláři nevyměnil, říká mladý kuchař

Plzeň – Gastronomii si Lukáš Tatar zamiloval už od dětství.

Aukce pivních lahví vynesla rekordní sumu

Plzeň - Středeční aukce designových lahví Pilsner Urquell letos vynesla rekordní částku 1,6 milionu korun. Peníze půjdou na podporu Centra Paraple, jež pomáhá lidem na vozíku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT