Málokdo polarizuje českou společnost tak, jako Jiří Kajínek. Pro některé hrdina a mučedník, pro jiné lotr a chladnokrevný vrah.

Prezidentem Milošem Zemanem omilostněný vrah je i osm měsíců od chvíle, kdy vyšel z vězení, stále středem pozornosti.

Z muže, který se proslavil i několika útěky z věznice včetně Mírova, odkud neměla existovat šance na útěk, se stala doslova celebrita. Lidé ho zastavují na ulici, fotí se s ním nebo chtějí podpis. V současnosti Jiří Kajínek objíždí republiku a beseduje o 23 letech, které strávil za mřížemi.

Nová terasa bude u borské menzy.
U borské menzy roste nová terasa

NA KAJÍNKA ZA TŘI STOVKY

Během svého turné se obvykle se svými fanoušky setkává v budovách kin a kulturních domů, tak jako v případě KD Dvorec. Vedení obcí ovšem ne vždy nad Kajínkovou přítomností plesá, leckde se radní rozhodli akci zrušit. To však není případ Dvorce.

„Pana Kajínka jsme prostřednictvím jeho manažera oslovili, on ochotně souhlasil, že k nám na debatu dorazí. Dohoda proběhla naprosto seriózně,“ sdělil jeden z pořadatelů akce Jan Šroubek. „Obec k tomu neřekla ani slovo,“ dodal.

Součástí akce byl křest a prodej nového trička (25O korun), hrníčku s portrétem Jiřího Kajínka a knihy Můj život bez mříží (200 korun). A suvenýry šly na dračku… Po talkshow se mohli přítomní s Kajínkem vyfotit a nechat si „hvězdu“ podepsat.

Kardinál beran v USA
Kardinála Berana připomene deska na katedrále v Plzni

DORAZIL V MERCEDESU

Kajínek dorazil na západ Čech v tmavém mercedesu třídy E, nejnovějším modelu, který je na trhu. Pak se usadil a z pódia odpovídal na otázky publika. Na sociální síti Facebook dostal od řady svých odpůrců co proto, do kulturního domu však dorazili jeho příznivci, kteří hvězdu večera přivítali aplausem.

Atmosféru v kulturním domě ještě více uvolnila nečekaná úvodní otázka jednoho z posluchačů. „Jste sparťan nebo slávista?“ zeptal se muž. „V životě jsem měl obě období. Ale můj kamarád František Ringo Čech je slávista, tak díky němu teď fandím Slavii,“ odpověděl Kajínek.

Potom už s vážným výrazem na tváři obhajoval svou minulost a odpovídal na otázky věrných fanoušků ohledně soudní manipulace, střelby v borských serpentinách nebo kontaktu s korunním svědkem Vojtěchem Pokošem.

Rozpovídal se také o svém současném životě. „Dneska už otevírám zámky opravdu jenom klíčema. Žiju legálně, budu dokonce platit daně,“ upozornil muž, který byl několikrát souzen za loupež. „Nikdy jsem při tom ale nepoužil násilí,“ upozornil Kajínek.

Carsharing odlehčuje i silnicím. Ilustrační snímek
Dopravní podniky začnou pronajímat auta

Zhruba tři sta přítomných v sále rozesmál výrokem, že jeho oblíbenou kratochvílí je kromě plavání nebo cvičení také střelba…

Omilostněný vrah se také rozpovídal o svém hodnotovém systému. „Na prvním místě nemám peníze, ale svobodu. To, že ráno vstanu a v oknech nejsou mříže,“ svěřil se sedmapadesátiletý Kajínek.

Fanoušci po celý večer nabitý dotazy nadšeně hltali jeho slova. „Je to moc zajímavej člověk. A jestli udělal to, za co byl odsouzený? Ne, to vím od začátku,“ řekl na adresu hlavního aktéra večera jeden z posluchačů. „Přijde mi jako velmi sympatický a charismatický chlap,“ pochválila Jiřího Kajínka další z jeho fanynek.