Investice za 110 milionů korun přinesla unikátní postup prací. Jednotlivé části konstrukce byly sestaveny na montážní ploše přímo před mostem. Před několika týdny byla první z nich posunuta na starý mostní oblouk a připravovala se na přetočení. „Nová konstrukce byla připevněna na původní a pomocí hydraulického systému se přetočí a upevní,“ popsal prací za Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) Petr Žákovec, který na stavbu na místě dohlíží.

Technicky náročný proces čeká tým expertů v rámci celkové rekonstrukce mostu ještě dvakrát. Zhruba za měsíc by se měl otáčet druhý oblouk a za další měsíc poslední třetí. „Samozřejmě to je proces na delší dobu, konstrukce se musí přetáčet pomalu, vše pečlivě sledujeme, jeden krok znamená posun zhruba o dva stupně,“ vysvětlil Žákovec.

Rekonstrukce železničního mostu na Bezdružické lokálce
FOTOGALERIE: Dodavatel mostu v Pňovanech postavil i díl pro raketovou rampu

„Po dokončení celého obratu se nová konstrukce posadí na ložiska, upevní, rozpojí, aby se ta původní mohla přesunout na stavební plochu,“ dodal. Odtud čeká historické ocelové monstrum už jen jediná cesta rozřezané na kusy skončí ve šrotu. Jak stavař uzavřel, další dvě konstrukce by se už měly přesouvat rychleji.

Investor akce, kterým je SŽDC, věří, že výměnou ocelové konstrukce pňovanského viaduktu se mohou zkrátit dojezdové časy vlaků. Na mostě byla totiž snížená rychlost kvůli stáří ocelové části. „Rekonstrukcí bude odstraněna snížená rychlost, ale zejména dosáhneme zvýšení spolehlivosti a únosnosti mostu, což se projeví i drobným zkrácením dnešní jízdní doby,“ vysvětlil mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Kvůli rekonstrukci viaduktu byl na trati mezi Pňovany a Bezdružicemi zastaven provoz. „Práce na mostě začaly letos v dubnu. Výluka na trati trvá od konce července a skončí zhruba na konci února. Dokončení opravy však závisí i na počasí,“ sdělila mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

Z jednoho břehu přehrady na druhý budou moci po dokončení oprav přejít most i pěší. Jeho součástí totiž bude zcela nová lávka kopírující obrácené oblouky konstrukce. Žádná omezení při průjezdu vlaku nejsou tedy pro chodce připravována.

Plzeňský kraj také proto vybuduje novou lesní stezku k lávce na obou březích přehrady. (jk, pro)

Cestující se loučili s mostem přes Hracholusky
FOTO: Cestující se loučili s mostem přes Hracholusky