Letoun se zřítil na Dubči 22. února 1944. „Zahynulo tehdy deset amerických vojáků, přežil jediný – seržant Raymond Noury,“ připomněl starosta Nepomuku Jiří Švec.

Slavnostního aktu se v sobotu účastnili také představitelé obce Prádlo, v jejímž katastru se Dubeč nachází, i majitelé vojenských historických automobilů a obyvatelé Nepomuku a okolních obcí.

Kolona vojenských veteránů pak vyrazila také k památníků na Dubeč.

Program pokračoval v nepomuckém městském muzeu, v němž je expozice věnovaná této události. Jsou v ní vystaveny nejen dobové dokumenty, ale i trosky bombardéru Liberator, které v roce 1991 vykopal na Dubči Jiří Kolouch z Prádla a jeho kamarádi.

close Pietní akt v Nepomuku: Vzpomínka na americké letce. info Zdroj: Deník / Hana Josefová zoom_in

Na programu byl křest knihy. „Ve spolupráci s městem Nepomuk a za finanční podpory Plzeňského kraje jsme vydali v češtině knihu Miss Fortune – Poslední mise,“ informoval starosta Prádla Jan Jandík. Miss Fortune neboli Slečna Štěstí byla přezdívka bombardéru sestřeleného nad Dubčí. Kniha vyšla před lety anglicky. Jejími autory jsou William J. Boyce, syn letce, který byl člen posádky, jež byla nad Dubčí sestřelena, posledního letu se ale nezúčastnil, protože byl zraněný. Dále pak John H. Torrison, synovec jednoho z letců, kteří u Nepomuku zahynuli, a americký novinář John DeMers.

Následovala přednáška vojenského historika Karla Fouda, který připomněl, že ve stejný den byl také sestřelen jiný americký bombardér u Bukovce nedaleko Horšovského Týna. I tam z jedenácti členů posádky přežil jediný, který se dostal do německého zajetí.

ODCHÝLILI SE OD TRASY

Karel Foud mimo jiné uvedl, že posádka, která byla nad Dubčí sestřelena, mířila bombardovat německý Regensburg. Vůbec si neuvědomila, že se během letu odchýlila od trasy a v momentě, kdy měla být podle času nad Regensburgem, se ocitla nad Plzní. „S největší pravděpodobností si neuvědomili, že bombardují jiné město,“ uvedl Foud.

Seržant Raymon A. Noury (1923 – 2013) Prádlo a Nepomuk navštívil v letech 2004 a 2009.