Nejen v Plzni se o víkendu přesouvali lidé mezi výstavními síněmi a ateliéry. Do ulic je přilákal Víkend otevřených ateliérů, který už počtvrté pořádá plzeňská společnost Grafia. Akce se zúčastnilo více než sto šedesát umělců. „Sčítáme návštěvníky v každém místě konání, přesná čísla zatím nemáme. Odhadujeme, že by letos mohlo přijít až deset tisíc lidí,“ uvedla včera odpoledne ředitelka Grafie Jana Brabcová.

Víkend otevřených ateliérů nenabízí jen návštěvy u umělců a prohlídku jejich děl. Na řadě míst si lidé mohou zkusit sami tvořit.

Stále obsazeno bylo patnáct pracovních míst ve druhém patře bývalého Prioru v Plzni na Americké třídě. Děti i dospělí se zde pod dohledem sochaře Daniela Doležala učili sochat z porobetonu.

„Kdo sem k nám přijde, toho se ujmu. Vysvětlím mu základy sochařství a ukážu základ řemesla. Pak se může pustit do vlastní práce. Začíná se tím, že si návrh nakreslí na kvádr porobetonu. Pak ho pomocí dláta, kladiva, palice nebo pily opracovává,“ uvedl Daniel Doležal, absolvent plzeňské Střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček. Uvedl, že vyzkoušet sochařství si přicházely malé rodinné týmy tedy většinou děti a rodiče. „Pro začátečníky je to činnost nejen fyzicky náročná, ale klade nároky i na prostorovou představivost,“ poznamenal. Dodal, že náměty, které si návštěvníci zkoušeli vytvořit, se lišily podle věku. „Byla to zvířátka, rostliny, srdíčka. Překvapil mě jeden pán, který se pustil do sochání svatého Václava,“ prozradil Daniel Doležal.

SVATÝ VÁCLAV

„Jsem Václav, syn je také Václav a dneska máme svátek,“ vysvětlil v sobotu Václav Doležal (jde o shodu jmen s Danielem nejsou příbuzní). „Podobu svatého Václava jsem hledal na internetu, návrh jsem si doma promyslel a pak jsem ho tužkou nakreslil na kvádr porobetonu,“ dodal. Doležal také prozradil, že Víkendu otevřených ateliérů se účastní poprvé a do Plzně přijel z Berouna: „Manželka tuhle akci našla někde na internetu, zaujalo nás to, a tak jsme tady i se synem a dcerou Terezkou.“

PŘIPRAVILA OBRAZY I OBČERSTVENÍ

Víkend otevřených ateliérů se nekonal pouze v Plzni. Veřejnosti se otevřela řada míst na Plzeňsku a Klatovsku. Návštěvníky v ateliéru, který je v chatce na okraji vesnice Pavlovice na Tachovsku jen pár metrů od lesa, uvítala také výtvarnice Jarmila Krynická. V ateliéru nejen tvoří, ale také žije. Návštěvníkům připravila i malé pohoštění. „Ukázala jsem jim svoji práci, hovořili jsme o obrazech, výtvarném umění a o všem, co je zaujalo. Je škoda, že nebylo zrovna ideální počasí. Kdyby bylo lépe, připravila bych program také venku,“ posteskla si výtvarnice, jejíž obrazy v současné době představuje také muzeum v Černošíně.