Lvíčata, která jsou sedmým a osmým mládětem odchovaným v Plzni od roku 2016, byla ve čtvrtek s rodiči podruhé ve venkovní kleci. Narodila se 4. srpna, samice Tamika se o ně vzorně stará a v kleci je s nimi i jejich otec Mates. „Samička je mnohem odvážnější, zvědavější a statečnější, sameček je naopak pěkný mamánek, nejraději je v teple u maminky,“ popisuje roztomilá koťata chovatelka Kristýna Benešová. Zatímco Farida váží přibližně 6,5 kilogramu, Fazan už má podle odhadu chovatelů přes osm kilo. Oba prý už také začínají ochutnávat maso. „Do odchovu nijak nezasahujeme. Krmíme rodiče a je jen na mláďatech, kdy se začnou sama přikrmovat. Už když jim byl měsíc, začala maso olizovat, teď už si i sem tam ‘ďobnou’. Hlavní je ale stále mateřské mléko,” upřesnila kurátorka šelem v Zoo Plzeň Lenka Václavová.

Plzeňská zoo chová lvy berberské od roku 2002, odchovy se ale začaly dařit až s příchodem Matese (*2010 v Olomouci) a sester Tamiky a Neyly (*2014 v Hannoveru). Jako první se před čtyřmi lety narodila Amira, následoval Baqir, trojčata Dabir, Deema a Damali, dále Luisa neboli Esma a nyní Fazan a Farida. S výjimkou Baqira jsou rodiči Tamika a Mates. O Neylu zoo přišla loni v březnu po císařském řezu a s ní uhynula i trojčata, která čekala. Odchovaná mláďata už odcestovala do jiných evropských zoologických zahrad.

Zajímavé je, že desetiletý Mates a šestiletá Tamika už jsou prarodiči, jejich prvorozená dcera Amira, která nyní žije v Rakousku, už je totiž sama matkou. Plzeňská zoo chovala lvy už dříve, ale šlo o jiný poddruh, poslední předchozí odchov se podařil v roce 1974.

Návštěvníkům se nyní otevřel pavilon lvů, a mohou tedy lvíčata zahlédnout buď ve vnitřní ubikaci, nebo ve venkovní kleci. Do velkého výběhu se lví rodinka dostane až přibližně za dva měsíce. „Zatím jsou mláďata příliš malá. Navíc si musí zvyknout na elektrický ohradník, ten ještě neznají – dáme jim ho do klece a vsadím se, že ho jako první prozkoumá samička,“ usmívá se ošetřovatelka Kristýna Benešová.