Lidé si mohli pochutnat na huse a svatomartinském víně, nechyběla živá muzika a na statek přijel i svatý Martin. Na akci během celého dne zavítaly téměř čtyři tisíce lidí.

Prim hrály pokrmy připravené z husího masa, přičemž největší zájem byl o husí kaldoun, stehno se zelím a variací knedlíků či konfitovaná husí jatýrka s cibulovým čatní a karamelizovanými jablíčky. Návštěvníci si ale mohli pochutnat i na placce plněné kachním masem, na dršťkové z hlívy ústřičné, dančím ragú na martinském víně a mnohém dalším.

V Bolevci pak proudem tekla nová vína, kterých mohli přítomní ochutnat více než třicet druhů. „Svatomartinské víno je mladé a musí splňovat určité zákonné a kvalitativní požadavky. Lidé je poznají snadno, na lahvi je symbol Martina na bílém koni. Tato vína jsou svěží, často mají ovocné a kořeněné tóny a určitě se nevyplatí je dlouhou dobu skladovat. Doporučuji vypít je nejlépe do Vánoc, nejpozději do ledna, protože toto víno se stále vyvíjí a postupně ztrácí svou svěžest,“ vysvětlil Jiří Lupínek z Asociace sommelierů ČR.

A nebyly by to ty pravé svatomartinské hody, kdyby nepřijel svatý Martin. „Na statek dorazil v doprovodu své družiny hned několikrát. Nepřivezl nám však sněhovou pokrývku, ale sluníčko, což nás naopak moc potěšilo. Hody jsme si všichni moc užili,“ uvedla starostka prvního městského obvodu Ivana Bubeníčková.

Na akci se představily hned tři kapely: cimbálovka Muzička z Prahy, plzeňská folková stálice Strašlivá podívaná a skupina Semtex Trio v čele s Lukášem Krásným. Kromě muziky si přítomní užili také kuchařskou show s Martinem Havlíkem nebo řízenou degustaci vína s již zmíněným znalcem vín Jiřím Lupínkem.

Součástí celodenního programu byly tvořivé dílny pro malé i velké, na děti čekalo také malování na polštářky, elektrický vláček a řetízkový kolotoč, lidé též v Bolevci mohli nakoupit proutěné výrobky, hračky pro děti nebo šperky.