Významnou historickou událost přiblížila v sobotu rekonstrukce bitvy v plzeňské Proluce.

Protestantské vojsko obklíčilo město 19. září 1618. Dne 2. listopadu 1618 nechal hrabě Mansfeld do Plzně přivézt početné dělostřelectvo. „Snažíme se zde dnes obnovit historickou událost, kdy generál Mansfeld dobyl město Plzeň. Chceme, aby tento milník neupadl v zapomnění,“ říká třicetiletý Plzeňan Ondřej Ounýl ze spolku historického šermu Romantika.

„Jsme moc rádi, že tuto akci navštěvuje každý rok mnoho lidí. Pompézní to bylo hlavně vloni, kdy jsme slavili výročí 400 let od dobytí stavovskými vojsky, takže přijeli i šermíři ze Švýcarska, Anglie a z celé Evropy. Letos je návštěvníků o něco méně, ale i tak nás těší, že o historii mají lidé stále zájem,“ popisuje dále a uvádí, s čím vším museli mušketýři chodit do boje.

„Základní oblečení, které každý mušketýr nosil, byly široké a pohodlné kalhoty. Jelikož se mušketýr většinou přepravoval na koni, tak dále také vysoké jezdecké boty, ve kterých stát celý den není úplně komfortní, pak kabátec, který se mohl rozepínat, a klobouk, jenž chránil jak před sluncem, tak před plameny. Součástí výzbroje byla poté v prvé řadě mušketa a příruční zbraň, tedy kord, šavle nebo tesák,“ vysvětluje dále mladý mušketýr.

I přes nevlídné počasí navštívilo sobotní událost mnoho rodin s dětmi. Ti nejmenší si při ostřelování Plzně chvílemi zakrývali uši. „Jsem tu letos poprvé a myslím si, že je to krásná akce k propagaci našeho města. A i když je tu velký hluk, tak dětem se tady musí moc líbit,“ uvádí Libuše Stehlíková z Plzně.

Také pořadatelé historické události byli spokojeni. „Máme radost, že na rekonstrukci bitvy, ve které se utkalo více než šedesát mužů, dorazilo i letos opravdu hodně návštěvníků,“ uzavřel Michal Illich z šermířské skupiny s názvem Plzeňští, spolek šermířů a přátel historie, která akci organizovala.