Plzeňské Slavnosti svobody, největší připomínka konce druhé světové války v České republice a jedna z největších v celé Evropě, končí.

Hlavním bodem sobotního dne byl pietní akt u pomníku generála Pattona, v neděli tisíce lidí přihlížely průjezdu kolony Convoy of Liberty městem.

Devět belgických a amerických veteránů, kteří letos přijeli, bylo vždy ve středu dění a velká pozornost jim patří i během posledního pondělního dne. Slavnosti svobody mají na programu besedu s veterány a jejich autogramiádu od 9.30 v Měšťanské besedě.

Stejně jako v předchozích dnech mají i v pondělí od 9.00 otevřeno také všechny vojenské kempy. Tábor 16. obrněné divize U.S. Army za OC Plaza, tábor americké 2. pěší divize v Proluce v Křižíkových sadech i tábor Camp Raiders u KD Peklo. V prvních dvou narazíte na historickou vojenskou techniku, ve třetím zmíněném na současnou.

V Proluce navíc ve 14.30 začne další ze série oblíbených dobových módních přehlídek, tentokrát na téma Móda na stříbrném plátně mezi léty 1920-1945.

A zazní také hudba – v amfiteátru za Plazou vystoupí ve 14.00 Hop & Šavani, v 15.30 Čáry Máry a v 17.00 Michal Tučný Revival Plzeň, který byl v neděli k vidění a slyšení na velké scéně na náměstí Republiky. Tam se v pondělí od 12 hodin představí Laďa Kerndl se svým orchestrem a programem Golden Evergreen, ve 14.30 Dasha a PAJKY PAJK QUINTET a v 16.30 CBC BIG BAND s písněmi Glenna Millera.

Vystoupení skončí v 18 hodin, kdy se zavřou i vojenské kempy. Pak budou letošní Slavnosti svobody už minulostí.