Podle Ondřeje Hesle, předního plzeňského herpetologa, musela želva v přírodě přežívat již několik měsíců až let, což je zřejmé z jejího odřeného krunýře a četných poranění.

Želva bahenní v přírodě vyhledává zejména slunné tůně a živí se hlavně červy, žábami a malými rybkami.

Želva je nyní v péči Záchranné stanice živočichů v Plzni, o její budoucnosti rozhodne příslušný orgán ochrany přírody – CHKO Český les.

„Vypustit jednu jedinou želvu zpět do řeky je asi nesmysl, zvláště když se domníváme, že se jedná o únik ze zajetí. Pokud to půjde, nabídneme ji do chovu Plzeňské ZOO. Ta má chovnou skupinu a dokonce i želvy úspěšně odchovává,“ upřesnil Karel Makoň ze stanice.

Podle herpetologů želvy bahenní měly na našem území problém zejména při rozmnožování. Nedostatek vhodných lokalit a nepříznivé klimatické podmínky jim prostě nepřejí. V minulosti bylo dokonce realizováno i několik projektů umělého návratu želv bahenních zpět do volné přírody, ale výsledek byl nulový. V současné době se na našem území volně želva bahenní nevyskytuje.

„Na ZSŽ v Plzni máme želvu bahenní úplně poprvé, zato želv nádherných, které lidi vyhazují do volné přírody, máme ročně hned několik desítek,“ doplnil Makoň.