Neuvěřitelný úklidový zážitek má za sebou asi padesátka dětí z třetí až páté třídy základní školy v Křimicích. Škola je totiž poslala ve spolupráci s křimickou radnicí, konkrétně starostou Vítem Mojžíšem, na úklid do jedné z nejšpinavějších místních lokalit u trati mezi Křimicemi a Skvrňany.

„Byl jsem se tam podívat. Na místě jsem viděl použité vložky, obaly od stříkaček a ampule, použitý toaletní papír, zvratky, nasáklé šatstvo a další hrůzy,“ říká jeden z tatínků David Tolar.

Upozorňuje na to, že nejde o běžnou skládku, ale skládku po bezdomovcích a lidí drogově závislých. „Je to zřejmé ze skladby odpadu a věcí, které na místě jsou. Je z nich vidět, že místo je jimi stále navštěvováno,“ dodává.

Křimická škola spadá pod 15. Základní školu v Plzni. Ředitelka Soňa Pavelková nechce zatím nic komentovat, dokud se s případem detailně neseznámí. Řekla jen, že škola je o úklid žádána opakovaně a předešlé akce byly v pořádku. Jenže tentokrát nikdo nevěděl, kde se má uklízet. Místo sbírání papírků po Křimicích vybral křimický úřad jednu z nejhorších lokalit. Dětem zajistil pytle a rukavice a vzal je na místo. „Budu to se starostou řešit,“ potvrdila ředitelka.

Starosta Křimic Vít Mojžíš uznává, že nešlo o povedenou akci a že už se nebude opakovat. „Děti jsme sem vzali proto, že jsme jim chtěli ukázat odstrašující případ nepořádku, který lidé dokáží udělat. Do ohniska nepořádku jsme je samozřejmě nepustili, uklízely jen po cestě,“ řekl Deníku Mojžíš.

Děti naplnily asi 13 pytlů. Že by nacházely i stříkačky, starosta odmítá. Řešil prý s rodiči úraz typu poraněná noha od trní.

Někteří rodiče už kontaktovali právníka. „Několik rodičů vyhledalo s dětmi lékaře, byly podle nich zraněné,“ uvedl advokát Lukáš Matas. Řekl, že o úklidu rodiče dopředu nevěděli. Část dětí měla potvrdit, že na skládce byly i injekční stříkačky.