Dostala jméno Bamia a dodnes je to jediný úspěšně odchovaný šimpanz v Plzni. Včera na oslavu narozenin dostala tvarohový dort s ovocem, dětské šampaňské a krabici s oříšky, piškoty a hrozinkami nejen ona, ale i její otec Bask a dvě nevlastní sestry – Zedonja a Zizwa.

„Bamia je zatím puberťák. Je nejmenší, nejdrzejší a ostatní provokuje," popsala oslavenkyni ošetřovatelka Alena Faflíková, která šimpanzici věnovala i plyšového medvěda. Bamia, což ve svahilštině znamená plod ibišku či prst mladé ženy, přišla o matku Zwartu, když jí bylo šest let.

Úplně prvním narozeným šimpanzem v Plzni se sice stal Alan, který přišel na svět v roce 1978, ten ale v necelých dvou letech uhynul na nevyléčitelnou nemoc. Rok po Bamii se narodila ještě samička Bahatia, její matka Maryša se o ni ale špatně starala a ve třech měsících ji zabila. Od té doby plzeňská zoo na další mláďata čeká. Do Plzně sice přijela Gina s pověstí cirkusové hvězdy, jejíž původ ani věk nebyl známý, ale mládě nikdy neměla.

Naděje na další šimpanzí odchov v Plzni tu ale stále je. Zedonja a Zizwa jsou ve věku, kdy mláďata mít mohou, zoo nyní čeká na rozbory, zda už jim přestala působit hormonální antikoncepce. „U Bamii by mateřství bylo zkomplikované tím, že odchov nikdy neviděla, takže se neměla starost o mládě od koho naučit," doplnila Faflíková.

Ještě donedávna měla plzeňská tlupa šest členů, dvě už nechovné samice ale v červnu odcestovaly do Brna. Gina, která byla šéfkou, a Maryša. Po jejich odchodu se hierarchie v tlupě změnila, jejím vůdcem je nyní Bask. Jeho dcera Bamia je až na konci.

A co takový šimpanz baští? Nejvíce spořádá ovoce a zeleniny, pochutná si ale i na kuřecím mase, luštěninách, jáhlách, kroupách nebo sušeném ovoci a ořechách.