Čtyřicet devět, padesát dva, čtyřicet osm, padesát, mění se rychle číslice na displeji radaru, který právě míří na osobní auto.

Tenhle řidič může jet dál, ačkoliv si v Karlovarské ulici v Plzni policisty s bílou čepicí samozřejmě všimne a když ho míjí, pro jistotu ho poočku sleduje.

Je středa, poledne, a na silnicích v celém kraji se stejně jako ve zbytku republiky koná akce Speed Marathon 2018. Policisté od rána do noci měří rychlost a k tomu, kam se vydají, si mohli říct své i občané. Tipy na problémová místa posílali do konce února, sešlo se jich kolem stovky. Policisté z nich vybrali ta, kde je možné měřit (na území Plzně-města například Kyšice, kde s radarem číhali od 19.30 do 21.30, nebo Chválenice), a doplnili je svými.

Kde chtěli lidé také měřit rychlost?
PJ: Blovice – výjezd na Vlčice, Štěnovice – Čižická ulice
PS: Kozolupy – u prodejny COOP, Úněšov – průtah obcí
KT: před obcí Štěpánovice ve směru od Klatov, Janovice nad Úhlavou
DO: Domažlice – nám. Míru, Ohučov – Holýšov, u betonových svodidel před Holýšovem
RO: Svojkovice – motorest, Strašice – výjezd na Smolárnu
TC: ulice Americká, Stadtrodská a Prokopa Velikého v Tachově

Na radar, s nímž policista stojí u tramvajového pásu, si šoféři nepřijdou. Dozvídám se, že jim rychlost klidně změří na vzdálenost 300 metrů a pak už vlastně jen natáčí. Kdyby chtěl řidič protestovat, podívá se na video a sám uvidí, jak rychle se hnal a kdy začal zpomalovat. Většinou ve chvíli, kdy si všiml policisty.

Někteří ale na brzdu stejně nešlapou. „Jeden z řidičů dnes jel Rokycanskou ulicí směrem do centra rychlostí 118 km/h. Porušil tedy limit o 68 kilometrů a za to mu hrozí až desetitisícová pokuta, pět bodů a zákaz řízení na půl roku až rok,“ popisuje policejní mluvčí Hana Rubášová.

To hlídka v Karlovarské ulici, která ráno začínala měřit na Gerské a pak se přesunula právě sem, má štěstí na o něco vzornější řidiče. V jednu chvíli zastaví muže, který se k radaru blížil rychlostí 68 km/h. Může dostat až tisícikorunovou pokut, ale vyvázne se čtyřmi stovkami – policisté přihlédnou k jeho takzvané čisté kartě. Dosud neměl na kontě žádný dopravní přestupek. Stejně vzorná je i řidička, již hlídka zastaví pár minut poté. Za rychlost 63 km/h dostane třísetkorunovou pokutu. „Paní měla čistou kartu a chovala se slušně,“ uzná policistka.