Čtyřicet devět, padesát dva, čtyřicet osm, padesát, mění se rychle číslice na displeji radaru, který právě míří na osobní auto.

Tenhle řidič může jet dál, ačkoliv si v Karlovarské ulici v Plzni policisty s bílou čepicí samozřejmě všimne a když ho míjí, pro jistotu ho poočku sleduje.

Den ve vzduchu nabídl největší leteckou show na západě Čech.
Nad Plasy se chystá stíhačka MiG 15, vrátí se také Martin Šonka

Je středa, poledne, a na silnicích v celém kraji se stejně jako ve zbytku republiky koná akce Speed Marathon 2018. Policisté od rána do noci měří rychlost a k tomu, kam se vydají, si mohli říct své i občané. Tipy na problémová místa posílali do konce února, sešlo se jich kolem stovky. Policisté z nich vybrali ta, kde je možné měřit (na území Plzně-města například Kyšice, kde s radarem číhali od 19.30 do 21.30, nebo Chválenice), a doplnili je svými.

Kde chtěli lidé také měřit rychlost?
PJ: Blovice – výjezd na Vlčice, Štěnovice – Čižická ulice
PS: Kozolupy – u prodejny COOP, Úněšov – průtah obcí
KT: před obcí Štěpánovice ve směru od Klatov, Janovice nad Úhlavou
DO: Domažlice – nám. Míru, Ohučov – Holýšov, u betonových svodidel před Holýšovem
RO: Svojkovice – motorest, Strašice – výjezd na Smolárnu
TC: ulice Americká, Stadtrodská a Prokopa Velikého v Tachově

Na radar, s nímž policista stojí u tramvajového pásu, si šoféři nepřijdou. Dozvídám se, že jim rychlost klidně změří na vzdálenost 300 metrů a pak už vlastně jen natáčí. Kdyby chtěl řidič protestovat, podívá se na video a sám uvidí, jak rychle se hnal a kdy začal zpomalovat. Většinou ve chvíli, kdy si všiml policisty.

Někteří ale na brzdu stejně nešlapou. „Jeden z řidičů dnes jel Rokycanskou ulicí směrem do centra rychlostí 118 km/h. Porušil tedy limit o 68 kilometrů a za to mu hrozí až desetitisícová pokuta, pět bodů a zákaz řízení na půl roku až rok,“ popisuje policejní mluvčí Hana Rubášová.

Ilustrační foto.
Celníci odhalovali nelegální zaměstnance

To hlídka v Karlovarské ulici, která ráno začínala měřit na Gerské a pak se přesunula právě sem, má štěstí na o něco vzornější řidiče. V jednu chvíli zastaví muže, který se k radaru blížil rychlostí 68 km/h. Může dostat až tisícikorunovou pokut, ale vyvázne se čtyřmi stovkami – policisté přihlédnou k jeho takzvané čisté kartě. Dosud neměl na kontě žádný dopravní přestupek. Stejně vzorná je i řidička, již hlídka zastaví pár minut poté. Za rychlost 63 km/h dostane třísetkorunovou pokutu. „Paní měla čistou kartu a chovala se slušně,“ uzná policistka.