Cílem organizace The Save Movement, která se zaměřuje na ochranu zvířat, je protestovat před jatkami, kde se zabíjí zvířata, a zprostředkovávat tak lidem živé svědectví z místa protestu. Skupina dvanácti mladých lidí, která se k organizaci řadí, svolala na včerejšek demonstraci před jatka v Hradišťském Újezdu, někteří z nich protest přenášeli na sociální sítě.

„Cítíme, že zvířata jsou živé bytosti. Předtím, než jsou zpracována na maso, které všichni vidíme na talířích, si tedy zaslouží, abychom lidem zprostředkovali svědectví o tom, že jsou živá, že mají tvář, city a emoce,“ říká organizátorka včerejší akce Věra Mikušová s tím, že lidem chtějí natočit a zprostředkovat hlavně videa, ve kterých přijíždí transporty s prasaty.

„Jde nám o to, aby transport zastavil a my mohli přepravovaná zvířata natočit. Máme záběry i přímo zevnitř z jatek, kde podle nás dochází k týrání zvířat. Uvnitř jatek už tedy byla provedena investigace naším člověkem, na základě které se tady dnes pořádá tento protest,“ dodává Mikušová.

Skupinu protestujících tvořili vegani prakticky z celé republiky. Protest však vyvolali na soukromém pozemku, vykázali je až policisté. „Policii jsme zavolali my. Parkoviště a prostor před jatkami je náš soukromý pozemek, kde tito lidé nemají co dělat,“ říká Jiří Štengl, jednatel společnosti Maso Brejcha, která je většinovým vlastníkem firmy Jatky Blovice. Štengl jakékoliv špatné zacházení s prasaty popřel.

Jak dodal, o protestní akci je nikdo předem neinformoval. Setkali se ale s tím, že do firmy byl před demonstrací nasazen člověk, který se v místním provozu ucházel o práci. „Ve skutečnosti ale tento člověk zjišťoval interní věci o firmě. Je mi jedno, že tito lidé nejí maso a pořádají demonstrace. Ať si protestují, ale ne na soukromém pozemku,“ dodal Štengl.