Víc prázdný než plný je i po čtvrt roce fungování parkovací dům ve Fakultní nemocnici na Lochotíně s 396 místy.

V objektu smí parkovat výhradně personál nemocnice, jenže lékaři, sestřičky a další zdravotníci jej plní asi jen ze třetiny. Část jich dál zastaví ráno před směnou raději před nemocnicí, kde je to zadarmo.

Předpoklad, že když se zaměstnanci FN Plzeň přesunou do parkovacího domu, zbyde u vchodu do areálu víc míst pro pacienty, se tedy zatím nenaplnil. Zabere zřejmě až zpoplatnění parkování u nemocnice a nebo možnost, že v parkovacím domě budou smět stát i pacienti. Ředitel FN Plzeň Václav Šimánek (ČSSD) to zcela nevylučuje.

PLACENÍ U VCHODU F

„V dubnu začne rekonstrukce a uzavření hlavního vjezdu do areálu nemocnice a všichni zaměstnanci budou využívat nově zrekonstruovaný vjezd z Roudné,“ sdělil Šimánek. Po rekonstrukci hlavního vjezdu se objeví ve druhém čtvrtletí 2018 před vchodem F parkovací hodiny. Kdo bude chtít u nemocnice zaparkovat, bude muset počítat s tím, že zaplatí. První čyři hodiny budou zdarma, pátá už vytáhne řidiči z peněženky 50 korun.

Sady Pětatřicátníků v Plzni
Průzkum: do Plzně denně vjede 93 tisíc automobilů

Zároveň se vyhodnotí využívání parkovacího domu. „A to s případnými dalšími možnostmi vytížení,“ nastiňuje Šimánek i variantu, že personál už nemusí mít pro parkhaus privilegium. Své by k tomu jistě měli i hygienici, protože při jednáních o možnosti pustit do parkhausu veřejnost upozorňovali na hlukové limity u nemocničních budov.

SLEVA PRO ZAMĚSTNANCE

Ještě vloni platili zaměstnanci FN Plzeň za parkování venku v areálu nebo v parkovacím domě roční zaměstnanecký poplatek 750 korun ročně. Letos se snížil na 500 korun. Podle Šimánka ale sleva nesouvisí se snahou víc parkhaus obsadit, ale je jedním ze zaměstnaneckých bonusů.

Mluvčí nemocnice Gabriela Levorová uvedla, že vytíženost parkovacího domu se oproti říjnu a listopadu aktuálně zvýšila. Pozitivní pohled má i jeden z oslovených zaměstnaců, asi třicetiletý Vladimír. „Pokud dřív člověk přijel během všedního dne do areálu nemocnice po osmé hodině, neměl jistotu, že v něm zaparkuje. Tenhle problém se odboural, protože míst je v parkovacím domě dost,“ ocenil.

Výhodou je podle něj také skutečnost, že auto může stát v nepříznivém počasí pod střechou. „Myslím, že i přesto ale někteří raději zastaví v okolí, aby nemuseli platit,“ doplnil muž.