Vernisáží výstavy fotografií Futuroma ve Smetanových sadech odstartoval ve čtvrtek třetí ročník festivalu Arafest, který představil to nejzajímavější ze současné romské kultury. V pátek se program konal na dalších místech. Vznikly tzv. ostrůvky romské kultury Ara Islands. „Prostřednictvím Ara Islands chceme oslovit diváky a posluchače, kteří náš festival neznají a pravděpodobně by na něj sami od sebe nezavítali,“ vysvětlil hlavní dramaturg festivalu a ředitel společnosti Ara Art, která akci organizovala, David Tišer.
Jeden z „ostrůvků“ se nacházel U Branky, kde se v pátek uskutečnil taneční workshop, na němž sestry Kačovy roztančily tradičním romským tancem čapášem přihlížející diváky. „Romské festivaly, včetně Khamora, navštěvujeme pravidelně. Máme je moc rádi, jsme zkrátka temperamentní a hudebně založení. Původně jsme přišli na koncert, ten je ale až zítra, dnes se tu tancuje. Chybí nám tu stánky s občerstvením, dali bychom si pivo,“ sdělila Deníku během tanečního workshopu Plzeňanka Markéta. V Mlýnské strouze se linuly rytmy Gypsy jazzu. V klubu Zach‘s pub páteční program zakončil koncert Davida Krause s kapelou Gypsy Brothers.
Velkým koncertem pod širým nebem, na němž zazpívala Martina Balogová, vystoupily skupiny Kale, Lomnické čhave nebo Kratejl Band, v sobotu večer třídenní festival vyvrcholil. “Letos jsme zaznamenali zatím největší účast, a sice dva tisíce návštěvníků. Zájem o romskou hudbu a kulturu obecně tak roste. Největší úspěch sklidili zcela očekávaně legendární Kale spolu s geniální Gitanou, kteří vystoupili během sobotního open air koncertu,” zhodnotil letošní ročník Tišer.