Směs holandských cibulovin Sunrise a Burgundy vysázeli zahradníci ze Správy veřejného statku (SVS) v trávě podél chodníků a hlavních dopravních tras. Když nebude moc sucho a teplo, budou kvést měsíc.

Narcisy jsou pod Boleveckou návsí, v parku na Homolce, v Borském parku, v ulicích Tyršova a Folmavská, v travnatých pásech v ulicích Rokycanská a Lidická. Další plochy jsou na návsi v Radčicích a v parku v Červeném Hrádku. Cibuloviny jsou nyní ve městě vysázeny celkem na 1400 metrech čtverečných.

Cibuloviny se vysazují pomocí sázecího stroje. „Stroj ostrou radlicí rozřízne stávající travní drn a nadzvedne jej. Pod travní drn se vysype ze zásobníku přesně nadávkované množství cibulí a znovu se drnem překryje. Válec na zadní části stroje drn přitiskne zpět na původní místo, takže výsadbová plocha je téměř k nerozeznání od okolního trávníku,“ popsala Jana Pechová z oddělení koncepce zeleně SVS.

Narcisy kvetou na stejném místě opakovaně po dobu více let. „Za příznivých okolností to může být až deset let. Předpokládáme tedy, že se záplava žlutých květů zpestřená modrými krokusy, ladoňkami a modřenci na těchto lokalitách bude opakovat i v příštích několika letech,“ dodala.

SVS letos vloží do údržby zeleně 16 milionů Kč. Plzeňané se mohou těšit na jaře i na další kvetoucí záhony včetně datumovky, která se ve Smetanových sadech objeví po 20. květnu.