Nejen svým vzhledem, ale také cenou, názvem či problémy, které se při stavbě objevily. Některé budou mít zřejmě ještě dohru.

Teď je ale vše špatné na několik dní zapomenuto. První divadlo, které bylo v republice postaveno od roku 1989, se v úterý představilo vybraným hostům klasikou – Smetanovou operou Prodaná nevěsta.

O nutnosti postavit nové divadlo se v Plzni mluvilo desítky let, i Komorní divadlo v Prokopově ulici bylo vlastně provizoriem, původně bylo postaveno jako kino. Jasnější obrysy začalo mít divadlo v roce 2008, kdy byli osloveni architekti. Tehdy se počítalo s náklady cca 300 milionů korun, cena se však postupně navyšovala až na současný trojnásobek.

Stavba začala v květnu 2012 a někdy tou dobou se rozproudila diskuze nad názvem nového divadla. Uvažovalo se o Divadle Miroslava Horníčka, jehož scéna zbouráním Inwestu zanikla, nejblíže ke schválení mělo jméno Divadlo Václava Havla. Na premiéru do Plzně dorazila i manželka zesnulého exprezidenta Dagmar, která s pojmenováním budovy tehdy souhlasila. Veřejnost se proti názvu ale bouřila, letos v lednu tedy zastupitelé definitivně rozhodli, že scéna ponese neutrální název Nové divadlo.

Letos na jaře se objevily i problémy s vícenáklady ve výši 40 milionů korun, mimo jiné na jevištní technologie a odvoz zeminy ze stavby. Technologii město uhradí, druhou polovinu platit odmítlo. Firma Hochtief, která divadlo postavila, avizovala, že se bude s městem soudit. „Kroky jsou teď na Hochtiefu, zatím ale o žalobě nic nevíme. Firma se soustředila na dokončení stavby," řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).
Otazník visí zatím i kolem provozních nákladů. Původní odhady mluvily o třímilionovém navýšení, to je ale nereálné. „Do konce roku přibude 35 zaměstnanců včetně techniků či osvětlovačů. Náklady na mzdy se tak zvýší o osm milionů korun ročně," vyčíslil ekonomický náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD).

Novou budovu v Jízdecké ulici město pronajímá své organizaci Obytná zóna Sylván za osm milionů Kč ročně, ta je jejím správcem a po Divadle J. K. Tyla požaduje roční pronájem i se službami ve výši 13 milionů Kč. Divadlo ale tyto peníze chce po městě, je jeho příspěvkovou organizací.

Město divadlo dotuje cca 150 miliony korun ročně, náklady se zvednou o dalších zhruba 13 milionů korun.