Už příští rok se cestující linkovou dopravou svezou novými autobusy jednotného vzhledu a v barvách Plzeňského kraje. Vítěz tendru Arriva nahradí stávající společnost ČSAD.

Arriva zajistí nákup zcela nových vozidel a bude provozovat autobusovou dopravu na území Plzeňského kraje v letech 2020 až 2030. Její smlouva s krajem byla podepsána včera.

„Pokračujeme v revoluci dopravy v celém kraji,“ zhodnotil podpis smlouvy hejtman Josef Bernard.

Nový dopravce má přinést zlepšení kvality služeb pro cestující. „Kvalitou a komfortem jsme se chtěli přiblížit zájezdovým autobusům,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek.

Cestující se mohou těšit na více než 300 úplně nových nízkopodlažních a klimatizovaných autobusů. „V každém bude samozřejmostí WI-FI připojení a vestavěné USB nabíječky,“ sdělil generální ředitel Arrivy Daniel Adamka.

Díky automatické převodovce se možná zvýší počet žen řidiček. Společnost Arriva hodlá také jednat s ČSAD o převzetí řidičů, protože jich podle Adamky bude potřebovat více než 400. Aktuálně jich společnost má v Plzeňském kraji kolem čtyřiceti,a to na Domažlicku a Rokycansku.

„ Řidiče jsme zatím neoslovili, ale budeme jednat i s odbory. Převod zaměstnanců proběhl hladce například v Moravskoslezském kraji,“ vysvětlil Adamka, podle něhož probíhají i jednání s malými dopravci. „Nechceme malé dopravce v kraji zlikvidovat, ale podmínkou spolupráce bude, aby měli stejné autobusy jako my, aby se nenarušil jednotný vzhled,“dodal Adamka.

Kraj chce také spustit vlastní tarif, který budou moci lidé využívat pro vlaky, autobusy, jednotlivé jízdné i předplatné.

„Ztráta zakázky bude pro nás mít samozřejmě negativní dopad,“ zhodnotil změnu ředitel ČSAD autobusy Jaroslav Vejprava. Společnost se bude snažit výpadek nahradit účastí v soutěžích ve vedlejších krajích. ČSAD zabezpečuje MHD v Klatovech, Domažlicích, Tachově, Stříbře a Přešticích, i příštích deset let bude dál zajišťovat linky Plzeň-Vejprnice-Tlučná.