Dvaadvacátého února uplyne přesně sedmdesát let od sestřelení amerického bombardéru B-24J Liberator, který se po prohraném vzdušném souboji s německými messerschmitty zřítil na vrch Dubeč.

Havárii tehdy nepřežilo deset z jedenácti členů posádky.

U příležitosti šedesátého výročí navštívil Nepomuk v roce 2004 poprvé seržant 
Raymond A. Noury, jediný přeživší letec, jenž v tento rok ve městě a také v sousedním Prádle (na jehož katastru se Dubeč nachází) získal čestné občanství.

Oblíbeného veterána Nepomučtí pozvali i na letošek, ovšem nedorazí. Koncem loňského roku zemřel (čtěte zde).

Seržant Noury měl otevřít slavnostní expozici, která bude tragickou havárii připomínat v nepomuckém muzeu. Její přípravy jsou v těchto dnech v plném proudu.

Trosky liberatoru patří Jiřímu Kolouchovi mladšímu z Prádla, který je spolu s přáteli začal v roce 1991 na místě havárie i v okolí hledat. V Nepomuku už vystaveny byly, nicméně jen přechodně. Stálá expozice z nich bude až nyní.

„Expozice B-24 Liberator bude umístěna v předsálí muzea a bude rozdělena na dvě části. V jedné budou exponáty, které vykopal Jiří Kolouch a které doplní historický komentář Karla Foudy, druhou částí bude dokument s Rayem Nourym promítaný vedle v projekčním sále," říká pracovnice muzea Jana Benediktová.

Kdo viděl výstavu trosek před lety, může se už teď těšit na nové přírůstky. „Prostor je větší a můžeme vystavit více věcí. Přivezly se sem například další vrtulové listy," dodává žena s tím, že liberator nahradil expozici věnovanou Zelené Hoře a historii Nepomuku: „Zatím je v depozitáři a doufám, že ji v budoucnu obnovíme."

Na stavební úpravy muzea získalo město dotaci z Místní akční skupiny sv. Jana z Nepomuku. „Plánovalo se to několik let, práce se naplno rozjely vloni. Muselo se například zjistit, jestli podlaha exponáty vůbec unese. Pak jsme mohli začít pořizovat nábytek a přivážet předměty," popisuje nepomucký starosta Václav Kovář.

Záštitu nad blížícími se oslavami převzal předseda Senátu Milan Štěch. Město na událost pozvalo řadu významných hostů, nicméně mezitím se vyměnila nejen vláda, ale také se rozhodlo, že Plzeňský kraj povede nový hejtman, a tak jejich účast není jistá. „Pozvánky budeme rozesílat znovu a urgovat je," tvrdí starosta.

Oslavy v sobotu 22. února začnou mší za zesnulého seržanta Nouryho, v 10:00 hodin budou pokračovat pietním aktem před radnicí, následovat bude převoz věnců k památníku na Dubči a v 16:00 hodin pak otevření nové expozice muzea.