V sobotu hostil kapelu Collegium fiddle dolce, která tu předvedla písně z dávných časů hrané na loutnu, housle, fagot, flétny a další starodávné nástroje. Na koncert přišlo 138 lidí a vybralo se 12 tisíc korun! Lidé tleskali na závěr nadšením ve stoje…

Další z koncertů je na programu v sobotu 28. prosince od 18 hodin. Podobně jako uplynulou sobotu i za 14 dní bude možné hodinu před zahájením prohlédnout již renovované části kostela, posedět v nových vytápěných kostelních lavicích, zaposlouchat se do reprodukované vánoční hudby z nového ozvučení kostela a ochutnat výborné svařené víno v příjemném prostředí.

Nabitý program má na svědomí nově vzniklé Občanské sdružení Svatého Prokopa.

To společně o kostel pečuje a zajišťuje jeho opravy. „Velkou pomocí je i náš pan farář Piotr Marek. Peníze sháníme, kde se dá, pomohla Evropská unie, fondy na opravu kulturních památek, ČEZ, obětavost všech a osobní sponzorské dary zúčastněných," vyjmenovává Lubomír Krýsl, který s několika kamarády občanské sdružení založil.

Přispívá skoro každý z okolí

Téměř každý z Letin nebo okolních vesnic z farnosti letinské podle jeho slov přispěl a dále přispívá finančními dary. „Plánů máme ještě mnoho, vše závisí na penězích. Rádi bychom vrátili do kostela všechny prvky, které byly v minulosti zničeny nebo ukradeny, jako například kazatelna, zpovědnice, sošky a výzdoby. Chtěli bychom obnovit také nástěnné fresky," vysvětluje Krýsl.

Už na sobotním koncertě se ale místní kostel mohl pochlubit téměř kompletně zrenovovaným interiérem. „Lidé si mohli prohlédnout nový barokní lustr, vyřezávaný betlém a využít velmi zajímavou novinku – kostelní lavice vyhřívané pomocí panelů a speciální látky sedáků lavic," pochlubil se zakladatel sdružení, které pořádá benefiční koncerty, jejichž výtěžek je věnován na další opravy kostela.

Ať sláva Letin 
se navrátí

Parta nadšenců začala s bohulibou činností již před několika lety. „Jsem z Letin a od svých patnácti let chodím opravovat věžní hodiny. Později jsem se začal samozvaně starat o celý kostel. Podařilo se mi, a nyní i mým kamarádům, k dnešnímu dni postupně opravit střechu, omítky vnější i vnitřní, interiérové prvky, varhany," říká Krýsl.

Kostel není poslední věc, kterou chce v Letinech sdružení změnit. Podle Krýslových slov jsou už jejich plány do budoucna zcela konkrétní a jasné – směřují k oživení kulturního a společenského života v obci na jižním Plzeňsku. A proč to všechno dělají? „Protože máme vztah k Letinám, hezkým věcem a chceme, aby se sem lidé vraceli a žili tady a sláva Letin byla opět taková jako v minulosti. Prostě napravit vše, co čas zničil," dodává Krýsl, jehož hlavní moto zní „Dokud síla, konej díla, by památka po tobě zbyla."