„V serpentinách natáčíme rekonstrukci vraždy podnikatele Jandy. Střílet se tu bude až o něco později, 18. července,“ vysvětlil Jákl, který si ve filmu zahrál i jednu malou roličku. Film zachycuje skoro 15 let Kajínkova života. Příběh začíná v době před vraždou a pokračuje až do doby, kdy je Kajínek ve vězení. Filmaři ztvárnili i Kajínkův slavný útěk z vězení i události, které následovaly poté.

Za kameru usedl jeden z nejznámějších českých mistrů filmařského řemesla, F. A. Brabec. Pro Jákla prý byl jasnou volbou. „Spolupracovali jsme spolu už na filmu Krysař. Tam jsem ho poznal jako režiséra i jako kameramana. K sobě za kameru jsem potřeboval někoho, kdo je schopný udělat ten film trošku jinak, jak jsem si představoval. Proto byl pro mne nejideálnější,“ říká Jákl.

Ve filmu ztvární postavu vězně Kajínka Rus Konstantin Lavroněnko. Ten se ale v úterý na place neobjevil. Přímo v akci se tu ale předvedla Tatiana Vilhelmová. Hraje Kajínkovu advokátku Kláru Slámovou. S tím, že má ztvárnit takto kontroverzní postavu, prý nemá nejmenší problém. „A kdo jiný by ji měl hrát?“ ptá se Vilhelmová. Podle ní má advokátka Slámová náročnou práci. „Pro mě i někdy nepochopitelnou. Je moc nezajímá, kdo je vinný a kdo není. Oni prostě mají za úkol obhajovat a s tím já úplně nesouhlasím. Dělat bych to nemohla. Ale rozhodně je to zajímavá role,“ vysvětlila usměvavá hvězda filmů Medvídek, Vratné lahve nebo dvojdílného snímku Operace Silver A.

Aby se dokonale vžila do role, zajistila jí produkce spoustu materiálů. „Od chvíle, kdy paní Slámová přebrala případ Kajínka, jsem viděla všechny díly pořadu Na vlastní oči. Sešla jsem se i s publicistou Josefem Klímou, který se případu věnoval. Setkala jsem se i se samotným panem Kajínkem. Bavila jsem se s ním o tom, jak na něj paní Slámová působila, když se třeba setkali poprvé. Byla jsem ale překvapená. Čekala jsem, že člověk, který už 15 let strávil ve vězení, bude zlomený. On ale byl plný energie,“ vzpomíná na setkání Vilhelmová.

Hereckým partnerem je jí ve filmu polský režisér a herec Boguslaw Linda, kterého u nás známe například ze snímku Je třeba zabít Sekala. Střihl si roli jejího kolegy, Kajínkova advokáta. V novém snímku se kromě již zmíněných herců představí Vladimír Dlouhý, Michal Dlouhý, Norbert Lichý, Josef Klíma nebo Václav Noid Bárta. Snímek uvedou česká kina na začátku příštího roku.