Třeba lvi. „Matýsek i Blanka chodí často odpoledne ven na skalku. Mají tam dobrý rozhled, a když svítí sluníčko, vyhřívají se i teď," potvrdil mluvčí zahrady Martin Vobruba. Podobně si teploty nad nulou užívají i gepardi nebo opice – lemuři, vari, giboni, dokonce i šimpanzi. Venku je nyní možné zahlédnout i klokana rudého.

Zato žirafy a další kopytníci musí až do jara zůstat uvnitř, kromě chladu jim totiž vadí i vlhké počasí. „Hrozí jim podklouznutí a následné zranění. Při hezkém počasí pouštíme žirafy alespoň na dvorek," říká mluvčí. Podobně jsou na tom například zebry.

Současná teplota vyhovuje tučňákům, ačkoli by se mohlo zdát, že právě těm zima nevadí. Jenže tučňáci, kteří žijí v plzeňské zoo, nepochází z Antarktidy, takže by při minusových teplotách museli být schovaní v ubikacích. „Naše druhy pocházejí z Chile a Peru," upřesňuje Vobruba.

I v plzeňské zahradě jsou ale zvířata, která už se na sněhovou nadílku těší. Mezi ně patří například obrovští pižmoni nebo kamzíci běláci. Sníh a mráz nevadí ani velbloudům nebo plameňákům. Ti plzeňští už pamatují něco zim, vždyť nejstarší z hejna jsou v Plzni téměř čtyřicet let.

Ovšem i když přijde sníh, nemusí návštěvníci smutnit, většinu zvířat zahlédnou v pavilonech. Navíc za zimní, zvýhodněné vstupné. „Před dvaceti lety byly přístupné dva, nyní už jich je dvacet," zve i na zimní podívanou Martin Vobruba. A zasněžená zoo za pohled opravdu stojí.