Lidé, kteří se o uplynulém víkendu vydali za zábavou do klubů v západočeské metropoli, museli počítat s tím, že už si k pivu či vínu na diskotéce nebo v hospodě nezapálí. Svoji dávku nikotinu si kvůli protikuřáckému zákonu dopřávali už jen na zahrádkách nebo přímo na ulicích. Dalo se tak očekávat, že ve večerních a nočních hodinách bude v centru ještě více rušno, než obvykle.

Pořádek si do plzeňských ulic proto přijel v pátek večer zkontrolovat i ministr vnitra Milan Chovanec. Uskutečnila se totiž další akce s názvem Bezpečné centrum. S ministrem a policisty se do centra města vydal i hejtman kraje Josef Bernard a primátor Plzně Martin Zrzavecký.

'Živěji' než obvykle v ulicích rozhodně bylo. Kromě Americké třídy, která patří mezi problémové lokality, bylo rušno i pod Velkým divadlem, ale také v Prešovské ulici.

„Policisté dohlíželi na dodržování veřejného pořádku. Zjišťovali i to, zda se cizinci pohybují na našem území legálně, zda se provozovatelé nedopouští protiprávního jednání souvisejícího s podáváním alkoholických nápojů osobám mladším 18 let a jiná ustanovení vyplývající ze zákonů," uvedla mluvčí policie Martina Korandová.
Policisté zkontrolovali celkem 63 osob, z toho bylo devět cizinců, a desítku motorových vozidel. „Během akce nedošlo k vážnému narušení veřejného pořádku," doplnila Korandová.

„Dnes je zjevně vidět, že město je klidné, policejní hlídky se vyplácí a počet přestupků postupně klesá," zhodnotil ministr Chovanec páteční akci, která tentokrát nebyla zaměřena na hospody a bary, ale na venkovní prostory.

Na nekuřácké hospody si někteří zvykají těžko. „Jelikož jsem kuřačka, tak jsem navštěvovala kuřácké podniky a teď je to docela nezvyk, když se musí chodit ven. Na druhou stranu člověk z hospody 'nesmrdí'," svěřila se osmadvacetiletá žena na Americké třídě.