Pořádný šok zažili na začátku října fotbalisté Rapidu Plzeň. Byl jim znemožněn přístup na hřiště v areálu Lopatárny v Doubravce, kde hráli dlouhá léta domácí zápasy. Zákaz zatím stále trvá a není dosud jasné, zda se sportovci do areálu na jaře vrátí.

Drsnou stopkou vyvrcholily spory dvou spolků, které na sportovištích u Úslavy působí. SKP (Sportovní klub policistů) a SK Rapid existovaly vždy jako samostatné právní subjekty, ale po celou dobu své existence fungovaly jako jeden společný celek. To se změnilo v roce 2015, kdy kvůli neshodám fotbalisté a cyklisté opustili SKP a členská základna se vrátila zpět do původního spolku SK Rapid. Problém je, že sportovci SK vlastní většinu pozemků v areálu a spolek SKP zase sportoviště se zázemím, které využívají i fotbalisté.

Tato sportoviště a zázemí byly v minulosti bezúplatně převedeny ze spolku SK na SKP. Předseda SKP Pavel Šneberger tvrdí, že konkurenční SK mělo dost času na to, aby se s policisty na nutné směně majetku domluvilo a tvrdým krokem chce změnit jejich údajně vlažný postoj.

Partu Plzeňanů uvěznila na Bali probuzená sopka
Parta Plzeňáků poblíž hrozící sopky na Bali: Jsme stejně jako místní v klidu

Klíčový v jednáních se zdá být prostor tzv. bike parku v přední části areálu, spadající do vlastnictví SK, o který mají enormní zájem právě policisté. „Potřebujeme mít pozemek s rovnou plochou, abychom se mohli do budoucna rozvíjet,“ prohlašuje Šneberger.

Fotbalisté a cyklisté z SK se tohoto území nechtěli dlouho vzdát i proto, že tuto plochu před časem zkultivovali i s pomocí dotace. Nedávno ale svůj postoj změnili. „Vůbec poprvé v rámci směny jsme ochotni se tohoto území vzdát. V rámci zajištění sportovní činnosti našich členů i v dalších letech jsme připraveni udělat tento ústupek,“ zmínil na začátku listopadu předseda SK Petr Sváta.

Zatím ale ani tento vstřícný krok nepomohl a obě znepřátelené strany se nedohodly. Další jednání se chystá na dnešní den.

Turnaj v pIšQworkách
Studenti vítězného týmu: Při hodinách už piškvorky nehrajeme

O areál se dlouhodobě zajímalo i vedení čtvrtého městského obvodu. „My jako obvod bychom rádi získali sportoviště pro město, aby tam lidé měli volný přístup a zároveň aby tam sportovní kluby mohly nadále působit. V současné době ale nemáme s kým jednat, protože nám nejsou jasné majetkové vztahy, které tam panují,“ komentuje současný stav starosta obvodu Michal Chalupný.

Situaci na Lopatárně navíc komplikuje další majetkový propletenec. I kdyby subjekty působící na Lopatárně nalezly společnou řeč, zejména fotbalistům a cyklistům by nadále hrozil konec v roce 2019. Významnou část pozemků v areálu totiž vlastní podnikatel Stelzer, který se netají záměrem, že v roce 2019 prodá své pozemky, na kterých stojí část cyklistického oválu a fotbalového hřiště, developerům.