„Snahou výboru TJ na čele s předsedou Karlem Tauerem a starostkou Sokola Marií Václavíkovou bylo založení fotbalového oddílu již v roce 1959, ale vzhledem k nedostatku mladých sportovců, záměr nevyšel,“ konstatuje nynější předseda TJ Sokol Pňovany Jaroslav Pelant.

V současné době je v Pňovanech pouze fotbalový oddíl mužů, kteří hrají čtvrtou třídu severního Plzeňska, ale ti dříve narození si ještě pamatují, že v šedesátých letech cvičitelé Františka Královcová, Petr Doležal, František Královec a další, učili děti cvičit na nářadí a místní volejbalisté a hokejisté hráli okresní přebor.

Největšího fotbalového úspěchu dosáhli dorostenci, kteří pod vedením trenérů Miroslava Škovránka a Karla Steidla v letech 1972 – 1987 hráli na špici okresního přeboru, a postup do krajského přeboru jim znemožnil pouze nedostatek finančních prostředků. Zdejší dorostenecký odchovanec Luboš Volf úspěšně hájil barvy Dynama ZČE Plzeň v krajském přeboru dospělých.

Kromě fotbalu si členové TJ svépomocí vybudovali kabiny, vloni rekonstruovali sociální zařízení a před zahájením jarní části soutěže by rádi dokončili novou terasu na hřišti.

Na oslavy si fotbalisté pozvali pro ‚áčko‘ házenkářské dorostence Lokomotivy Plzeň a ‚stará garda‘ si zahrála s ženami SDH Pňovany. Zajímavostí druhého zápasu bylo, že věkový rozdíl mezi nejstarším hráčem Vladislavem Karlíčkem (72) a nejmladšími hráčkami Nikolou Bambusovou a Věrou Pelantovou (16), byl šestapadesát let.

Pňovanští fotbalisté, kteří po podzimní časti soutěže jsou na třetím místě tabulky, se pyšní excelentním střelcem rumunského původu Nikolajem Predou, který ve dvanácti zápasech zatížil konto brankářů osmnácti góly. „V tomto ročníku soutěže bychom se rádi udrželi na špici tabulky a v dalších letech, po omlazení mužstva, bychom se chtěli vrátit do třetí třídy, event. do okresního přeboru“, nastiňuje cíle fotbalistů Pňovan jeden z dvojice trenérů Václav Albl.