„Jako zázrakem jsme našli ve sběrně starého papíru pozvánku na fotbalový zápas, který se hrál v létě 1933,“ říká kronikář a vedoucí místních fotbalistů Jan Beránek, který začal hrát fotbal v Kozolupech ve svých deseti letech a skončil v osmatřiceti, a to jenom proto, že měl na noze úraz.

Největších úspěchů kozolupský fotbal dosáhl v roce 1958, kdy tamní dorostenci hráli tehdy druhou nejvyšší soutěž v republice – krajský přebor. U mužů byla nejlepší léta 1968 až 1977, kdy áčko bojovalo o mistrovské body v I. B třídě. K tomuto úspěchu místních fotbalistů pomohl i vedoucí mužstva Jaroslav Váchala a známý fotbalový odborník a trenér Josef Žaloudek z Nýřan.

Po sestupu se v Kozolupech hrál plných dvacet let okresní přebor severního Plzeňska a v sezoně 1997/98 sestoupilo první mužstvo dokonce do třetí třídy. Návrat do okresního přeboru se povedl až k sedmdesátému výročí zdejšího fotbalu – v roce 2003. Letos muži opět spadli do III. třídy. „S politováním musím konstatovat, že i když máme v Kozolupech pěkné fotbalové hřiště a řadu obětavých funkcionářů, dlouhodobě se nám nedaří přilákat mládež na náš trávník, který by nám mohlo závidět leckteré divizní mužstvo. Přesto, že věkový průměr mužstva je šestatřicet let, stanovili jsme si jednoznačný cíl – vrátit se na konci této sezony mezi fotbalovou elitu okresu Plzeň – sever,“ říká závěrem trenér fotbalistů Kozolup Jan Hucl, který coby aktivní hráč, byl u všech úspěchů kozolupské kopané a i v současné době, kromě spousty dalších aktivit, hraje aktivně fotbal.