Božena Vyšatová z Všerub dokázala v soutěži Fit s Deníkem zhubnout během tří měsíců patnáct kilogramů - předZhubla totiž patnáct kilo, což bylo sice o kilogram méně než jiná finalistka, ale Božena Vyšatová měla nejlepší poměr mezi nabranou svalovou hmotou a shozeným tukem. „Také jsme přihlédli k věku. V 57 letech se hubne mnohem obtížněji než v pětadvaceti," zdůvodnil rozhodnutí o vítězce dietolog Pavel Suchánek, který dámám v průběhu soutěže se stravováním radil.

Vyšatová přiznala, že ji vítězství překvapilo a to i přes to, že se do klání pustila naplno a prohlásila, že je to její poslední dieta. „Chtěla jsem shodit deset kilo, ale podařilo se patnáct," pochvaluje si žena, která změnou životního stylu neuvěřitelně omládla. Také dietolog Suchánek pro ni měl jen slova chvály. „Zrovna u ní jsem takové výsledky nečekal. Velmi příjemně mě překvapila," prohlásil Suchánek.

Božena Vyšatová z Všerub dokázala v soutěži Fit s Deníkem zhubnout během tří měsíců patnáct kilogramů - po„Těším se, že zase budu jezdit na kole s manželem a přáteli. Teď se nemusím bát, že na mě budou čekat," plánuje vítězka, která porazila třináct soupeřek. Jako cenu si odnesla poukaz na víkendový pobyt v luxusním Resortu Svatá Kateřina u Pelhřimova. Vyšatová už ví, že s sebou vezme manžela. „Z Vysočiny pocházejí naše rodiny, takže si krajinu projedeme na kolech," říká.

Západočeské barvy hájila také Jana Šafránková z Chebu, ta se ale nakonec neumístila. Důvod? Zřejmě i třítýdenní migrény, kvůli nimž 26letá finalistka vypadla ze zavedeného režimu. „Pila jsem jen colu, nic jiného nezabíralo. Pořádně jsem nejedla ani necvičila," vysvětluje Chebanka. Během soutěže zhubla přibližně sedm kilogramů.

Jak Vyšatová, tak Šafránková chtějí u zdravého životního stylu a dostatku pohybu vydržet. „Dostala jsem návod, který funguje," uzavírá vítězka reality show.

Soutěž končí, proměna ještě ne

Pohyb nesmí chybět. Kvůli sněhové nadílce sice nedorazila trenérka nordic walkingu, finalistky včetně Jany Šafránkové (vlevo) a Boženy Vyšatové ale do lesa vyrazily s hůlkami i tak

Ačkoli podle kalendáře mělo být už dávno jaro, wellness Resort Svatá Kateřina u Pelhřimova byl začátkem týdne celý pod sněhem. Finalistkám soutěže Fit s Deníkem však bílá peřina nijak nevadí. Ony si užívají péči a luxus.

Krátce po příjezdu absolvují hodinu pilates. „To pro nás není nic nového, já ho cvičím už déle," říká finalistka Jana Šafránková z Chebu. Potom přichází na řadu chvíle, jíž se všechny obávají – měření a vážení u dietologa. Janu sice Pavel Suchánek příliš nepochválil, protože kvůli zdravotním problémům se nemohla zdravému režimu věnovat, další finalistka – Božena Vyšatová z Všerub na Plzeňsku, ale z kontroly odchází bez ztráty kytičky. „Pochválil mě. Od poslední návštěvy jsem za čtyři týdny zhubla šest kilo tuku," říká Vyšatová.

Obě západočeské finalistky si poté užívají otevřenou posilovnu, vířivky i čerstvý vzduch. A na řadu přichází líčení a focení. „Vůbec jsem se nepoznala, jsem úplně jiný člověk," diví se při pohledu do zrcadla Šafránková. A nejinak je na tom Božena Vyšatová, i ta prokoukla. Jana i Božena potřetí absolvují i pohovor s trenérkou Zuzkou Klingrovou, která jim poradí další fígle na hubnutí a zpevnění postavy.

V úterý už ale přichází chvíle, na kterou dámy netrpělivě čekají – vyhlášení vítězů. Pomyslnou sošku za prvenství si sice odváží jen Božena Vyšatová, vítězkami jsou ale všechny. Gratulujeme.

Vítězka: Mám košile velikosti XXL i S

Finalistky si vzala do parády také vizážistka Dagmar Kršková. Po jejím zásahu každá z dam úžasně prokoukla

„Bůček si na oslavu nedám," říká vedoucí školní jídelny Božena Vyšatová (na snímku), která v soutěži Fit s Deníkem porazila třináct žen z celé republiky.

Držela jste dřív nějaké diety?
Jéje, hodně, byla jsem chronická dietářka. Měla jsem třeba i 90 kilo a shodila jsem to na 75 kilogramů. Ale vždycky nejpozději do dvou let jsem to měla zpátky a často i něco navíc. Chtěla jsem se naučit správně vařit a stravovat. Jedla jsem třikrát denně a myslela jsem, že to stačí. Ale je to málo.

Změnila jste životosprávu, začala jste jíst zdravě, cvičit… Co na tom všem bylo nejtěžší?
Všechno to stihnout – uvařit si, sníst to v práci, dojít domů, odjet do Plzně na cvičení. Potřebovala bych, aby měl den víc hodin.

Co pohyb a cvičení? Na ten jste si také musela zvykat?
Poslední dva roky jsem se vůbec nehýbala, nikam se mi nechtělo chodit, byla jsem taková letargická. Říkala jsem si, že na to kašlu, že je mi přece 57 let. Pak ale přišlo období, kdy mě to štvalo a chtěla jsem to změnit. Ale pohyb ani změna stravy mi nijak nevadily.

Bylo období během těch tří měsíců, kdy jste to chtěla vzdát?
Ne, to ne. Chtěla jsem se cítit dobře a chtěla jsem zase chodit do společnosti, které jsem se vyhýbala – připadala jsem si tlustá, pořád jsem tahala trika a podobně.

Musela jste obměňovat šatník?
Ani ne. Tím, že jsem ta věčná dietářka, mám šatník od XXL do M. A mám i košili velikosti S.

Co tomu úspěchu říká manžel?
Myslím, že to ocení. Měl radost a bude rád, že s ním zase budu jezdit na kole. On i já už se těšíme, že se zase vrátím do party, s kterou jsme jezdili na kola. Teď už se nemusím bát na něj sednout jako dřív, kdy na mě přátelé pořád museli čekat, protože jsem nestíhala.

Jak vítězství oslavíte, dáte si třeba bůček?
To určitě ne. Ale oslavíme to s přáteli, kteří mi drželi palce.

Změnila jste svůj životní styl, stravování, pohyb a podobně. Skončilo to pro vás s vyhlášením vítězů?
Rozhodně ne. Chci shodit ještě dalších pět kilo, zpevnit břicho, které není úplně ideální, a také si chci udržet životní styl, který jsem nasadila. Neznamená to, že bych nezhřešila, sem tam si něco dám, co se nesmí, ale zase se vrátím k tomu svému zdravému. Maximálně mi to vyhovuje. Dřív mě pořád něco bolelo, pálila mě žáha a podobně – to teď neznám.

Finalistka: Chci zase nosit dvoudílné plavky

Finalistky se po profesionálním nalíčení postavily také před objektiv. Jejich proměna byla u všech patrná na první pohledZdravotní sestra Jana Šafránková z Chebu sice zhubla ´jen´ sedm kilogramů, ale věří, že proces hubnutí soutěží neskončí.

S čím jste do soutěže šla?
První byla zvědavost a druhá fakt, že jsem byla zvyklá, že vážím padesát pětapadesát kilo a při těhotenství jsem třicet nabrala. Ne-uměla jsem se stravovat – klidně jsem celý den nejedla a pak večer vyluxovala ledničku. A divila jsem se, že rostu a rostu, že si o mně lidé myslí, že jsem těhotná.

Co pro vás bylo nejtěžší – změnit stravovací návyky, dodržovat pitný režim, hýbat se?
Nejtěžší bylo odvažovat si každé jídlo – třeba padesát gramů rýže nebo sedmdesát gramů špaget. Bylo těžké na to najet a naučit se vařit pro rodinu i pro sebe najednou. A donutit se ke cvičení – po celém dni v práci a obstarání rodiny se člověku moc nechce.

Měla jste někdy chuť s tím praštit a dál nepokračovat?
Určitě měla. Pomáhalo mi, že jsme si s ostatními děvčaty hlavně zpočátku psaly 
e-maily. To byla podpora i od holek, že v tom nejsem sama. A hecoval mě i manžel – dokonce mi koupil velký míč a pořídil mi i lahve na cvičení.

Všímají si vaší změny i lidé v práci?
Občas jo. Často pacienti, kteří chodí jen jednou za půl roku. A pobavila mě jedna paní, když mi řekla: Sestři, vy hubnete? Já na to, že ano a jestli už je to vidět. A ona odvětila, že to četla.

Co bude dál? Budete v nastaveném životním stylu pokračovat dál? Máte ještě nějaký cíl?
Stoprocentně, chci znovu najet na cvičení. Mám jedny krásné letní šaty, které ještě nedopnu. A chtěla bych začít znovu nosit dvojdílné plavky, které teď nenosím. Chtěla bych mít tu ideální postavu, kterou jsem měla.