Dvojnásobný zájem o Plzeň projevili investoři v prvním pololetí letošního roku. Paradoxně k tomu přispěla finanční krize. „Kvůli ní se totiž firmy začínají vracet do tradičních oblastí, jakou je například právě Plzeňsko,“ uvedl vedoucí oddělení umístění projektů agentury CzechInvest Milan Kratina.

Firmy totiž měly dříve obavy z toho, že kvůli nízké nezaměstnanosti budou mít v regionu nouzi o pracovníky. „Počet lidí bez práce v posledních měsících po několika letech stoupl. Investory to přilákalo,“ dodává Kratina.

Firmy v Plzni v rámci sedmi projektů proinvestují téměř 1,3 miliardy korun a přinesou 190 pracovních míst. Více než polovina z nich je pro vysokoškoláky.

Zatímco dříve totiž do západočeské metropole mířily především výrobní podniky, které přinášely především nekvalifikované dělnické pozice, v současné době si tu otvírají pobočky společnosti zaměřené na informační technologie a vývoj softwaru.

Jednou z nich je PDM Technology Europe z Dánska. „Plzeň jsme si vybrali především kvůli atraktivní poloze. Je odtud totiž relativně blízko do Německa i do Prahy. Další z možností, o níž jsme uvažovali, byla Ostrava. Ve prospěch Plzně nakonec rozhodl Vědeckotechnický park, který se tu nachází a poskytuje moderní zázemí,“ vysvětluje vedoucí plzeňské pobočky Demeter Jurišta.

Přísun firem z oblasti informačních technologií si pochvaluje primátor města Plzně Pavel Rödl. „Určitě je to obrat k lepšímu. Firmy, které přinášejí přidanou hodnotu, jsou přesně ty, které chceme do Plzně přitáhnout,“ říká primátor. Těší jej, že i v době krize je Plzeň pro investory atraktivní. „Je to trochu paradox, že nezaměstnanost s sebou přináší i pozitivní jevy. Z debat s plzeňskými podnikateli vím, že si teď pochvalují vylepšení pracovního trhu. Ale samozřejmě pro ty lidi, co o práci přišli, je to složitá situace,“ myslí si.