„Počítáme s poskytnutím výše maximální podpory tři miliony korun na každý rok," potvrdil náměstek primátora pro kulturu Martin Baxa (ODS).
Kdo bude pořádat jednu z nejvýznamnějších kulturních akcí v kraji, se má rozhodnout ve výběrovém řízení, které bude vyhlášeno v druhé polovině března, a zájemci se mohou hlásit do 18. května. Půjde o organizaci festivalu pro léta 2016-2019 a mezi členy komise, která bude vybírat nejlepšího pořadatele, zasedne například Ivo Mathé nebo současný šéf Dominik centra a otec festivalu Ivan Jáchim.
„Doufám, že Finále má šanci na přežití, určitě se nový pořadatel najde," míní Jáchim s tím, že festivalem prošla za dobu jeho trvání řada velmi schopných lidí. „Dovedu si představit, že se někdo z nich přihlásí a naváže na zavedenou plzeňskou tradici.
Letošní Finále se bude konat od 26. 4. do 2.5. 2015 a samozřejmě zareaguje také na plzeňský kulturní projekt Evropské hlavní město kultury. „Připravili jsme zvláštní projekce s hosty a přednáškami v Loosově interiéru v Bendově ulici. Tam vznikne malé kino, kde se budou promítat snímky pod názvem Stigmata holokaustu," potvrdil Jáchim. Hostem tu bude například vrchní zemský rabín Karol Sidon. O hlavní cenu Zlatého ledňáčka se v letošním ročníku Finále budou tradičně ucházet české a slovenské hrané, dokumentární a televizní filmy, které vznikly od dubna 2014 do dubna 2015. Zatím je do soutěžních klání přihlášeno 27 hraných a animovaných filmů, 86 dokumentů a 65 televizních projekt.
Zajímavostí bude i zvláštní sekce věnovaná Jiřímu Svobodovi. O něm vznikne z pera Ivany a Jana Lukešových kniha, jejíž křest proběhne právě na festivalu Finále Plzeň.