Jaroslav Švec z Plzně se věnuje sbírání nálepek ze sirkových krabiček, tedy filumenistce, již celých padesát let.

„K filumenistce jsem se dostal na vojně. V roce 1954 mě tam nějaké nálepky ukázal jeden důstojník a já jsem tomu propadl. Nyní mám na starosti vedení Českého filumenistického svazu pro západočeskou oblast a vedu také plzeňský kroužek,“ říká Švec. Nejcennější nálepky jsou ty, které je nejtěžší sehnat a ty jsou také nejkrásnější a nejstarší.„To jsou rozhodně Austria nálepky z doby Rakouska– Uherska, velký zájem mezi sběrateli je také o nálepky z první republiky,“ vysvětluje sběratel a ukazuje nádherně vyvedené barevné malé kresby, často žen. S postupující dobou jsou nálepky jednodušší a ´obyčejnější´ až po ty, které můžeme dnes běžně koupit v obchodech. I ty ale mohou být zajímavé. Najdeme na nich například ryby z našich řek a rybníků, ptactvo nebo znaky Českých měst.

Většina filumenistů v Čechách prý sbírá hlavně nálepky od roku 1945 do současnosti. Nacházejí je i na ulicích, hledají na burzách, oslovují se po internetu. Na rozdíl od známek není tento koníček tak finančně nákladný. Nálepka stojí deset, dvacet, třicet korun,“ uvádí Švec. Sám však nechce říci, jak velká je jeho sbírka, a kolik peněz do ní dal. „Takto se to brát nedá. Ten kdo svou sbírku hodnotí podle vložených peněz nebo podle počtu kusů, není sběratel v pravém slova smyslu. Já ji hodnotím podle celistvosti. A i přes to, jak dlouho se tomuto koníčku věnuji, mi stále dost kusů schází,“ říká filumenista.

Těch mezi mladými lidmi mnoho nenajdeme. Filumenistů je rok od roku méně. „Staří ubývají, přece jen už se sběratelství vzhledem ke svému věku věnovat nemohou a mladí prostě nejsou. Více je zajímají počítače,“ dodává s povzdechem Švec, který se může filumenistice věnovat i díky pochopení své manželky.