S reakcí na otištěný článek Filtry mohou vodě uškodit se na Deník obrátila Marie Nováková, majitelka jedné z firem nabízející měření vody a instalaci filtrů. Právě na její činnost upozornila Vodárna Plzeň. Filtry i měření jsou podle informací, které vodárna poskytla médiím, nepotřebné.

Podnikatelka se proti vyjádření vodárny ohradila s tím, že jí způsobilo morální i ekonomické škody. „Každý má přece právo vědět, v jaké kvalitě je voda, kterou konzumuje, a je jedno, jestli jde o vodu balenou, z vodovodu nebo vlastního zdroje,“ reagovala Nováková.

„Když kontroluji vodu, vystavuji protokol o měření, které provádím na základě živnostenského listu a k němuž používám špičkové vybavení. Jsem členem Asociace pro čistou vodu v Evropě a té zjištěné hodnoty poskytuji. Kontrolu nikomu nenutíme, je to vždy věc každého člověka, jestli si ji objedná, a nechápu, proč vodárna zpochybňuje a znevažuje moji činnost. Několik lidí teď zrušilo objednané kontroly,“ pokračovala. Vodárna si za svým názorem stojí. „Považovali jsme za nutné upozornit odběratele, že se nejedná o námi organizovanou akci. Oznámení ve schránkách totiž zdánlivě připomínala naše oficiální sdělení. Zároveň jsme všechny upozornili, že nabízená placená měření jsou v jejich případě zbytečná, ale právo rozbor si nechat provést ani jeho kvalitu jsme nezpochybnili,“ uvedla mluvčí Vodárny Plzeň Kateřina Faltinová.

„Vím, že vodárna dělá, co může, ale lidí, kteří jsou schopni pít chlorem upravenou vodu z kohoutků, je málo,“ reaguje Nováková.

Hlavně proto si filtry domů pořídila také rodina Václavy Mikulové z Pernarce na severním Plzeňsku. „Voda tady v obci nebyla chuťově dobrá. Koupili jsme si filtry na chlor a nečistoty a je to úplně něco jiného. Natočili jsme si do lahve vodu před nainstalováním filtrů a potom a opravdu je rozdíl poznat,“ řekla Mikulová.

Nezpochybňuje kvalitu vody z vodárny, ale tvrdí, že zařízení z ní odstranilo pachuť. Počáteční investice podle ní převýšily tisíc korun, přičemž vložky za zhruba 300 korun musí pravidelně měnit. „Vyplatí se nám to, vody vypijeme hodně a nemusíme teď tahat domů těžké balíky,“ zakončila žena.