Herec Tomáš Hanák vjíždí do dvora statku s povozem taženým koněm. Na vyzdobeném voze sedí další muži s pomlázkami. Pánové seskakují a snaží se dohonit a vyšupat herečky Evu Holubovou a Lucii Šteflovou.

Tak vypadalo včerejší natáčení jedné ze scén právě vznikajícího filmu režiséra Tomáše Vorla Cesta domů. Snímek vzniká na severním Plzeňsku v okolí Rabštejna nad Střelou, Nečtin a Strážiště. „Dnes natáčíme Velikonoční pondělí, chlapi na voze jsou již slušně posilněni alkoholem a jedou koledovat na statek k Papošům,“ uvedl produkční Mirek Vymětal.

ČISTÁ PŘÍRODA

Tomáš Vorel přiznává, že se do zdejší krajiny zamiloval. „Je to kraj mého srdce, jezdím sem od patnácti let. Můj strejda měl chalupu kousek odtud, v Malé Černé Hati, a v Rabštejně jsem se učil jezdit na koních. Poznal jsem tady různé bizarní postavy a začal tu žít více než v Praze,“ vzpomíná Vorel.

Režiséra nejvíce okouzlila zdejší čistá příroda. „Létají tu motýli, žijí zde mloci, u Střely můžete spatřit ledňáčky. Nic se tu nestaví, nejezdí tu auta,“ sdělil nadšeně Vorel. Inspiraci na scénář nalezl právě v těchto místech. „Z příběhů, které jsem tady slyšel a zažil, jsem s pomocí místních napsal scénář. Příběhy, které uvidíte ve filmu, se opravdu odehrály,“ pokračuje Vorel. Podle něj se snímek snaží vzkřísit vesnické tradice a rodinné sedlačení a je zaměřený proti velkochovům, velkopěstění a proti pesticidům, které se dnes hojně používají. Do filmu zapojil také místní obyvatele. „Koledníka hraje revírník Lenčeš a sedlák pan Weber dubluje Bolka Polívku v náročných scénách, kde se třeba seje nebo oře,“ sdělil Vorel.

Herci jsou místem natáčení také unešeni, Eva Holubová sem dokonce jezdí i mimo natáčení za přáteli. „Mám to tu hrozně ráda, Rabštejn a jeho okolí je pro nás magické území, které skrývá mnoho zajímavých míst,“ řekla s úsměvem Holubová. Svoji filmovou postavu charakterizovala jako ženu, jakých už je dnes málo. „Ctí tradice, rodinu, je velmi rozhodná a vroucně miluje manžela a své děti,“ dodala herečka.

SPOKOJENÝ POLÍVKA

Bolek Polívka hraje statkáře Papoše, filmového manžela Holubové. Polívka prozradil, že Papoš trpí pokročilou demencí, což přinese různé zvraty. Herec také přiznává, že se mu v kraji líbí. „Vracím se sem velmi rád. Někdo jezdí do Chorvatska, my jezdíme sem,“ uzavřel Polívka.

Lucie Šteflová představuje svéhlavou Anynu, která si jde tvrdě za svým, a Šteflová ji přirovnává k bioženě. „S Anynou mnoho společného nemám. Myslím si, že zdravá imunita je potřebná, dítě by mělo poznat veškeré jídlo, samozřejmě všeho s mírou, což má postava neuznává,“ míní Šteflová. „Točili jsme tady v každém ročním období a každé to období je tu nádherné,“ pochvalovala si herečka.

NĚKDO UMŘE…

Natáčení bude podle produkčního trvat až do srpna, premiéra je plánovaná na červen 2020.

Chtěli jsme od režiséra vědět, zda mohou diváci očekávat nějaké překvapení. „Ve filmu nastanou dva zvraty, ale ty nechci prozrazovat. Jen povím, že někdo umře a někdo se narodí,“ uzavřel Vorel.