Znát to bylo před první plzeňskou projekcí, která se uskutečnila ve čtvrtek ve čtrnáct hodin. Zájem o ni byl i přes brzký začátek značný a lidé byli hodně natěšeni.

„Přišla jsem, protože jsem dost zvědavá. Viděla jsem ukázku a vypadala zajímavě,“ svěřovala se před sálem Lenka Fousová. O tom, jak to s případem je, má podle svých slov jasno. „Věřím, že Kajínek je nevinný. Myslím, že by se měl proces obnovit. A snad by tomu mohl napomoci i film,“ domnívá se.

Plzeň v jedné z hlavních rolí

Další diváci zase přišli především kvůli tomu, že výraznou roli má ve snímku jejich rodné město. „Jsem Plzeňák, tak mě to zajímá. Plzeň tak často ve filmu není, tak to musímbezpodmínečně vidět,“ sděloval Martin Horký.
A především ze začátku si plzeňští patrioti přišli na své. V záběrech na borskou věznici se kameraman vyžíval a k vidění bylo i centrum města. „Takovej malinkej prostor tam mají. To je hrůza,“ zahořekovala jedna z divaček při scéně z útrob vězení.

Skutečnost i fantazie scenáristy

Film je pojatý jako klasický thriller, na který může přijít i člověk Kajínkovou historií zcela netknutý. Ten, kdo se o případ zajímal, má ale nespornou výhodu. Nechybí tu zásadní momenty, jako střelba v borských serpentinách nebo Kajínkův útěk z věznice Mírov.
Po skončení projekce zůstala většina lidí přikovaná v sedačkách až do proběhnutí závěrečných titulků, což v multikinech nebývá zrovna běžné. Pochvalovali si akční scény i napětí. Ale nejvíce asi herce. „Hodně silný zážitek. Nečekal jsem to. Ten Rus byl jako Kajínek hodně dobrej. Ale nejlepší byli asi bratři Dlouzí. Těm jsem věřil každou větu,“ říká David Rousek. Snímek Petra Jákla hodnotil jako výborný thriller v americkém stylu, ale v českém prostředí. „Vůbec si netroufám odhadovat, co z toho děje byla pravda a co si vymyslel scenárista. Každopádně je to pro mě příjemné překvapení,“ konstatoval.

„Případ jsem sledoval. Ve filmu je hodně skutečných věcí. Ale samozřejmě, že i dost fabulací. Ten závěr, kdy se v podstatě dočkáme rozřešení, je vymyšlený. Ale líbilo se mi to,“ míní další z diváků, který si projekci nenechal ujít.