Jejich prvním úkolem bude podle náměstkyně primátora Marcely Krejsové vypsání personálního a uměleckého auditu, který by měl budoucí činnost hudebního tělesa významně ovlivnit. Buď potvrdí, že Plzeňská filharmonie se má sloučit s orchestrem Divadla J. K. Tyla, nebo že má zůstat samostatným tělesem.

„Předpokládám, že audit bude hotov do konce června 2008,“ potvrdila Krejsová, jež sloučení dvou plzeňských orchestrů prosazuje. Uvítala by také výměnu ve vedení filharmonie, protože tvrdí, že současný ředitel Vladimír Bako není dobrým manažerem. „Na obsazení místa vypíšeme co nejdříve konkurz,“ potvrdila Krejsová.

Vladimír Bako včera o jmenování nové správní rady nic nevěděl a poté, co jsme mu zaslali jména jejích členů, konstatoval, že jde o dobré obsazení. „Tak reprezentativní složení ještě správní rada neměla,“ uvedl Bako s tím, že by se mohlo v budoucnosti projevit ve zlepšení postavení tohoto hudebního tělesa. Sloučení s divadelním orchestrem odmítá. Zvažuje však, že se do připravovaného konkurzu na ředitele pravděpodobně přihlásí.

„Myslím, že jsem za rok ve funkci odvedl dobrou práci a v řadě oblastí jsem filharmonii posunul o dost dopředu. Po ekonomické stránce bude rok 2007 pro filharmonii zatím nejúspěšnější,“ uvedl Bako.

Činnost tělesa město podpoří v příštím roce 12 miliony korun, Plzeňský kraj šesti miliony korun.