Účastníci veřejné debaty se v úterý v budově Českého rozhlasu v Plzni, kde nechyběli filharmonici ani vedení města, kraje či divadla, na řešení neshodli. O osudu hudebního tělesa budou rozhodovat příští čtvrtek zastupitelé. Náměstkyně primátora Marcela Krejsová (ODS) jim předloží tři varianty řešení: buď bude těleso fungovat podle současného modelu s přibližně 50milionovým čtyřletým grantem, nebo se sloučí s divadlem, či vznikne nová obecně prospěšná společnost, již bude podporovat město i kraj, každý 12 miliony korun ročně. „Každopádně požádám o jmenování nové správní rady filharmonie. V ní by měli usednout zástupci města i kraje,“ řekla Krejsová.

Osobně prosazuje sloučení obou orchestrů do svazku Divadla J. K. Tyla. „Hráčům by se zvýšily platy a získali by lepší zázemí,“ tvrdí Krejsová. Ředitel filharmonie Vladimír Bako i členové orchestru ale sloučení odmítají a podle Baka je nereálná i poslední varianta, kdy by měl kraj a město přispívat stejně. „Posluchači našich abonentních koncertů jsou z více než 90 procent Plzeňané, takže kraj těžko přistoupí na financování napůl s městem,“ míní Bako. Pro filharmonii je podle něj řešením čtyřletý grant z městské kasy, ve kterém by orchestr dostal každoročně přibližně 13 milionů korun.

„Na zbytek režie si dokážeme vydělat sami,“ tvrdí Bako. Krejsová ale zatím odmítla žádost o grant radě předložit. „Není to řešení, s těmito penězi budou jen živořit,“ uvedla a ředitele filharmonie Vladimíra Baka označila za špatného manažera. „Prvním krokem nové správní rady by mělo být vypsání tendru na nového šéfa,“ uvedla náměstkyně.