Jak sám název napovídá, akce je zamýšlena hlavně pro majitele motocyklů Jawa 20 a 21, které jsou lidově nazývány fichtl, ale na srazu nechyběly v sobotu ani silnější stroje.

„Myšlenka srazu mne náhle přepadla při sekání trávy. První ročník tady bylo několik motorek, hlavně kamarádi, postupně se ale počet navyšuje," přiblížil počátky celé akce zakladatel Milan Kučera. Sám na akci přistavil svou Jawu Mustang, patřící také k fichtlům, a vedle ní dvě Jawy 350.

Fichtla kupoval zcela nového v roce 1976. „Má najeto téměř 12 tisíc kilometrů, dnes už na něm ale jezdím jen tak po vsi," říká Kučera, který nedávno koupil desetiletému synovi první motorku, nikoho asi nepřekvapí, že právě fichtla. „Teď na něm maká, rozebírá ho, aby ho dal do pořádku," usmívá se Kučera.

Kromě fichtlů byly k vidění i jiné stroje nejen značky Jawa, ale také dva velorexy.

Zcela z davu vybočoval motocykl třiadvacetiletého Davida Husáka z Plzně. Ten na sraz totiž přijel na Jawě 350 v charakteristickém žlutobílém provedení VB. „Původně jezdila pro ministerstvo vnitra, do barev Veřejné bezpečnosti jsem ji začal předělávat já. Sehnat originální dobové díly není jednoduché. Nakonec se to povedlo, v zimě jsem ji dal dohromady a mohl na jaře vyrazit na silnici," popsal cestu motorky Husák. Letos byl také na prvomájové vyjížďce z plzeňského pivovaru a na jízdě historických vozidel v Plzni-Bolevci.

Na Fichtlsletu byl popáté. „Pokaždé jsem přijel na nějaké Jawě 350. Tu první jsem už prodal, poté jsem jezdil na kývačce a letos prvně s touhle," řekl Husák a pohledem zamířil na motorku v barvách VB.

Srazu nechyběla ani spanilá jízda, která měřila vzhledem k rychlosti fichtlů asi 15 kilometrů. Účastníci si mohli užít také netradičních soutěží, například hod motorem do dálky nebo skok přes fichtla. Zatloukaly se také hřeby do špalku. Letos to měli soutěžící docela těžké, protože špalek, který byl na každém srazu, je už hřeby slušně posetý, a tak byl problém najít místo na zatlučení dalších.

Večer doplnila atmosféru srazu rocková hudba. Někteří motorkáři rozbalili stany a na místě přespali do neděle.