Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fialová knihovna skrývá 2500 knih, odkazuje na matematika Jiřího Fialu

Plzeň – Jiří Fiala měl vedle matematiky, logiky a filozofie v oblibě jazykové hříčky. Když v roce 2012 zemřel, získala katedra filozofie plzeňské univerzity, kde také vyučoval, část jeho rozsáhlé knihovny.

14.4.2016
SDÍLEJ:

Zleva Marie Větrovcová a Karolína Jiráková v nové knihovně obsahující na 2500 publikací. Vznikla z pozůstalosti matematika a filozofa Jiřího FialyFoto: DENÍK/Milan Říský

Od loňského roku sbírku skrývající 2500 různorodých publikací kompletuje a zanedlouho ji otevře. Název Fialová knihovna je tedy nejenom vzpomínkou na pražského intelektuála, ale také symbolickým odkazem na mystiku.

Knihovna zatím schovává celou řadu zajímavých kousků, zároveň ukazuje obdivuhodný vědecký záběr docenta Fialy. „Nachází se tady slovníky psané například ve staroněmčině, v řečtině, latině, ale i v jidiši, což je západogermánský jazyk s hebrejskými a slovanskými prvky. Kuriozitou je etiopská gramatika," vyjmenovala Marie Větrovcová, jež má novou knihovnu na starosti. V regálech nechybí ani množství encyklopedií. „Dále se jedná o časopisy z matematických oborů, ale především z filozofie a dějin vědy. Pak jsou tady filozofické časopisy psané v ruštině, francouzštině, němčině, angličtině nebo italštině. Knihovna je především cizojazyčná," podotkla Větrovcová.

Její kolegyně Karolína Jiráková doplnila, že část publikací tvoří i spisy popularizující vědu. Této oblasti se matematik a filozof též věnoval. Mezi významné knihy ve sbírce rozhodně patří slovník francouzského myslitele Augusta Comta, zakladatele pozitivismu. Vzácností je rovněž dílo z prvního poloviny 19. století od jeho rodáka, matematika, fyzika a astronoma Francoise Araga.

Co obě dámy, jež navštěvovaly Fialovy přednášky, při práci nejvíce překvapilo? „Neočekávaly jsme, že najdeme tak hojné zastoupení antropologické literatury a teologických textů. Významné jsou třeba spisy a slovníky katolického kněze a teologa Karla Rahnera nebo hebrejská bible," uvedla Větrovcová. Pro Jirákovou bylo novinkou, že docent Fiala ovládal už zmiňovanou hebrejštinu. „V knihách jsou jeho poznámky," dodala.

Právě vpisky či krátké komentáře byly pro uznávaného vzdělance zabývajícího se i překladatelstvím typické. „Zrovna držím v ruce kartičky s řeckými předložkami. Je na nich znázorněno, jak fungují a co je jejich významem. Schematičnost mu byla také vlastní," uzavřela Jiráková.

Knihovna nacházející se na katedře filozofie plzeňské univerzity (v prvním patře Riegrovy ulice 11) bude zpřístupněna už za několik týdnů. Zájemci do ní mohou zavítat vždy jeden den v týdnu.

Autor: Klára Mrázová

14.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté Viktorie Plzeň po výkonu plném chyb prohráli v Lucernu v utkání Evropské ligy FC Luganu 2:3.
1

Viktoria padla, finiš přišel pozdě

Skříňky do škol

Školní děti dostanou skříňky z Lidu

Vencu posadím na zadek, říká boxer Pavel Šour

Plzeň - Souboj Pejsar vs. Šour o boxerský pás mistra ČR v těžké váze profesionálů bude v prosinci.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Divadelník Budil má výročí

Plzeň – Dnes (19. října) uplyne 170 let od narození Vendelína Budila, muže, který je patronem plzeňského divadla.

SOUTĚŽ o vstupenky na Medeu

Plzeň – Velké divadlo uvede zítra od 19 hod. operu Medea v titulní roli s Ivanou Veberovou. Deník ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení