Je sobota jedenáct hodin večer. Světlice vylétá zpoza hotelu, rozprskne se a osvětlí oblohu. Tisíce párů očí v pivovaru i před ním se upírají nahoru. Následují další a další efekty, u těch obzvlášť výrazných dav lidí jen zahučí. Na závěr se na nebi objevují tisíce hvězdiček, lidé odměňují ohňostroj bouřlivým potleskem. Pro mnohé z nich právě teď končí Pilsner Fest, i když hudební program jede dál. Tak zase za rok.

„Vyplatilo se počkat, ta podívaná byla úžasná," podotkla Lenka Zemanová, která na festival dorazila z Klatov s celou rodinou. Původně chtěli odjet po koncertu Tata Bojs, nakonec ale vydrželi. „Vynechali jsme páteční program, i když jsem hodně chtěla vidět Davida Kollera a Kamila Střihavku. Počasí nás ale odradilo," dodala mladá žena, která na oslavu plzeňských piv dorazila vůbec poprvé.

Naopak pravidelnou návštěvnicí Pilsner Festu je Bára Fialová z Plzně. „Baví mě ta atmosféra. A letos mě sem přitáhly i koncerty Mňágy a kapely La pneumatiq," říká Bára, zatímco si vychutnává pivo v hospůdce stylizované do osmdesátých let. Na stěně tu visí portrét tehdejšího prezidenta Gustáva Husáka, a dokonce i ta piva se zdají být stylově podměrečná.

Plzeňský Prazdroj letos slaví 170 let od svého založení a ze stejného počtu kohoutů bylo během pátku a soboty vyčepováno téměř sto tisíc půllitrů různých plzeňských piv. A není divu, vždyť na Pilsner Fest dorazilo přibližně 30 000 návštěvníků.

Každý rok se do Plzně na festival vypravuje také Petr Horký, ačkoli už několik let žije v Praze. „Máme s kamarády takovou nepsanou dohodu, že se hlavní den programu sejdeme vždycky kolem páté hodiny u hlavní brány," vysvětluje neobvyklou tradici muž, který v Plzni kdysi studoval. A zatím to prý pokaždé klaplo. „I když se s těmi lidmi nevídám, tady se potkáme," dodal Horký.

Kromě koncertů mohli zájemci vyzkoušet také čepování piva, nechat si podepsat české olympijské hvězdy, soutěžit v držení tupláků nebo vydražit paličky Davida Kollera či kytaru Jiřího Schmitzera. Výtěžek aukce získalo Centrum Paraple.

V zavřené ulici U Prazdroje se střídali tanečníci a hudebníci – finalisté soutěže Prazdroj talentů. První místo a pozvánku na hlavní pódium na příštím festivalu si odnesla kapela Too late z Červeného Kostelce. „Tím padla ona chiméra, že nemůže vyhrát kapela, která hraje krátce před vyhlášením výsledků," podotkl hudební publicista Pavel Anděl, který ceny předával. Plzeňské uskupení Cheers! si vyzpívalo druhé místo, třetí skončili Hodně Podně ze Soběslavi.