„Během těch sedmi týdnů cesty jsme se naučili být v klidu, nenechat se jen tak něčím vytočit. Tak trochu se z nás stali flegmatici, ono to s Dušanem ani jinak nejde," shodli se Ondřej Šmolík a Jan Suastika, kteří svou přednáškou Feldou do Číny zahájili druhý ročník festivalu Země na dlani.

Původně měli v plánu přijet i se svou svítivě zelenou felicií, to se však nepovedlo. Auto, které cestovatele z Kdyně a Klatov dovezlo až k čínským hranicím, cestu do Plzně nezvládlo. „Před Vánoci jsme s ním byli v Praze prodávat kapry. Další člen naší výpravy, Dušan Makrlík, ho měl jen hlídat v noci. A teď felda nestartuje, nesvítí a nejdou ani stěrače," vysvětluje Ondra a dodává, že podobný 'neblahý vliv' má jejich kamarád i na jiné věci.

Během pátku a soboty se na půdě Akademie hotelnictví a cestovního ruchu vystřídalo čtrnáct přednášejících, kteří představili země z pohledu svých cest. A tento osobní pohled návštěvníky zajímal nejvíce. „V roce 2008 jsem projela stopem Norsko a zajímá mě i pohled z jiné strany," říká Radka Páterková z Plzně, kterou přilákalo povídání hlavní organizátorky festivalu Kateřiny Kubištové, která podobnou cestu absolvovala v loňském roce.

Už nyní pořadatelé počítají s dalším ročníkem a sehnat další přednášející prý nebude problém. „Cestovatelů je hodně, už nyní jich mám dost vyhlédnuto. Sleduji jejich cestovatelské blogy nebo mi občas někdo někoho doporučí," popisuje Kubištová, která má v plánu vycestovat i letos. Ale zatímco v uplynulých letech odjela za prací, letos chce část léta strávit v zahraničí jako dobrovolník.