„Je to mrtvý rybník. Nepřežily zde žádné vodní organismy, zničená je i biosféra. Pěti až deseticentimetrové amury a 15 až 20centimetrové kapry jsme sem vysazovali v březnu a na začátku dubna. Příští rok by už amuři měli míru a chtěli jsme je vysazovat do řek, aby měli rybáři pěkné zážitky. Teď je sbíráme mrtvé z hladiny. Rybník musíme vyvápnit a celý vypustit,“ říká hospodář křimické organizace Českého rybářského svazu Václav Šrámek.

Mrtvé ryby budou vyplavávat

Rybářské organizaci vznikla škoda 60 tisíc korun, počítá–li se jen nákupní cena ryb, a ne chléb a obilí, kterým rybník zakrmovali. Krmit šli křimičtí rybáři i ve středu večer, kdy se na hladině objevila první mrtvá těla.

Sbírat je budou podle odhadů ještě týden. „Mrtvé ryby se nejprve drží u dna. Chvíli trvá, než vyplavou na hladinu, takže je budeme muset chodit sbírat postupně každý den. Jen včera jsme jich vytáhli přes půl tuny,“ vysvětlil Šrámek. Pak přijde vyvápnění a postupné odčerpávání rybníka. Kontaminovou vodu nemohou rybáři totiž jednoduše vypustit do řeky. Bude trvat asi rok, než se v rybníce bude moci život opět obnovit. „Člověk, který to udělal, si snad sáhne do svědomí,“ podotkl Šrámek.

I když to zpočátku vypadalo, že vodu otrávil postřik, který byl aplikován na vedlejší pole, nebylo tomu tak. Tento prostředek by rybám prý neublížil, protože to byl růstový hormon. Po ohlášení nálezu plovoucích těl přijeli na místo i hasiči z chemické laboratoře v Třemošné. Hned určili, že vodu kontaminovaly fekálie.

Policisté čekají

Případem se zabývají touškovští policisté. „Budeme postupovat podle zjištění hasičské laboratoře. Záleží na tom, jestli ryby uhynuly v důsledku fekálií, nebo zda neměly například málo kyslíku,“ sdělil mluvčí severoplzeňských policistů Josef Aubrecht.

„Zprávu jsme vypracovali na místě a dostali ji zástupci životního prostředí i hospodář, kteří si na ni počkali. Policisté tam již nebyli, takže si ji mohou kdykoliv vyžádat přes operační středisko. Kyslíku byl ve vodě dostatek. Naměřili jsme nadlimitní množství dusitanů a čpavku. Původcem obou těchto složek jsou fekálie,“ uvedl třemošenský chemik Jan Kubeš.

Kdo zničil život v rybníku?

„Težko říct, kdo fekálie do vody vypustil. Nemusel to být nikdo místní, protože rybník je u státní silnice a dostane se k němu každý. Máme přehled, kdy kdo u nás septik vyváží, a v poslední době to tady nikdo nedělal,“ řekl starosta Vochova Peter Rada.

„Nevím, jak budeme situaci a škodu řešit, pokud policie viníka nenajde. Hodláme časem nasadit nové ryby, ale nevím, kde vezmeme peníze. Buď bychom museli ušetřit někde jinde, nebo udělat mezi našimi rybáři nějakou sbírku,“ dodal Šrámek.