V Plzni vznikne farmářský obchod, který bude nabízet zboží malých výrobců potravin z Plzeňského kraje. Co nejdříve ho chce otevřít občanské sdružení Envic, které v sobotu pořádalo v pořadí již sedmé farmářské trhy na nádvoří hotelu Gondola u Mlýnské strouhy. O ty byl tak velký zájem, že pořadatelé přislíbili uspořádat ještě dva další trhy, s nimiž se původně nepočítalo. V sobotu přišlo zhruba tři a půl tisíce lidí. Řada prodejců měla stánky vyprodené během chvíle.

„Zájem je tak obrovský, že jsme museli přidat ještě termín 13. listopadu a také uspořádáme předvánoční trhy 4. prosince,“ uvádí Tomáš Popp ze sdružení Envic.

Lidé si farmářské trhy pochvalují. „Klidně by mohly být každý týden, chodím sem raději než do supermarketu. Pravidelně kupuji mléko z mlékomatu a sýry a pak také uzeniny. Pokaždé přikoupím ještě další potraviny, takže jestli to tak půjde dál, budu sem jezdit s károu,“ směje se Jana Blatenská. Dodává, že se jí líbí, že zde poznává farmáře osobně.

Setkání jsou skutečně zajímavá. Dozvíte se například, že rodiná minimlékárna JOMA z Dolní Lhoty u Klatov má šedesát krav a obhospodařit je stojí spoustu každodenní práce. Určitě se ale vyplatí, letos za ni totiž obdrželi cenu v soutěži Regionální potravina roku 2010 v kategorii mléčných výrobků. Zakoupit je mimo trhy lze pouze v Klatovech, jinak vše vyprodají rovnou na farmě. „I tady už máme úplně vyprodáno. Byly tu hrozně velké fronty,“ sdělila už o půl jedenácté majitelka firmy Jaroslava Martínková. Trhy přitom končily až ve 13 hodin.

Překvapeny ze zájmu kupujících byly i velké firmy, jako Drůbežářský závod Klatovy a Klatovské rybářství, které do Plzně přijely poprvé s cílem představit svoji vítěznou Regionální potravinu roku 2010 v Plzeňském kraji. Dětské kuřecí párky a uzeného pstruha rychle vyprodaly. V jedenáct hodin už mohli návštěvníci pouze ochutnávat vzorky párků bez 'éček'. „Je to bezvadná propagace,“ řekl zástupce rybářství.

„Je to určitě zviditelnění firmy. Je tady vidět, že kultura nakupování v supermarketech už je přežilá a lidé chtějí něco jiného. Prodejce ale musí přijít s originalitou a kvalitou. Navíc trhy oživí centrum města,“ řekl Michal Šnebergr z rodinného řeznictví v Železné Rudě.

Malí farmáři ale zatím neumí spolupracovat s obchody. „Proto chceme v Plzni otevřít celoroční farmářský obchod a trhy by byly jeho doplňkem. Začínáme to intenzivně řešit a chceme ho rozjet už příští rok. Buď jako sdružení, nebo s někým ve spolupráci. Zpočátku bychom výrobky sváželi,“ předpokládá Popp. U obchodu v centru města by mělo být parkoviště. Sdružení by tam chtělo zavést bedýnkový systém na nákup zeleniny.

V roce 2011 budou trhy pokračovat zřejmě ve dvoutýdenním intervalu od března do prosince. „Chceme zůstat na dvoře hotelu Gondola, ale budeme se chtít přesunout do ulice i na trávník podél Mlýnské strouhy. Město s tím už předběžně souhlasilo,“ dodal Popp.

(s využitím čtk)