Na 70 koz a ovcí, sedm koní, kráva Marcela a její třídenní zatím bezejmenné telátko, králíci, husy, kachny, slepice, prasata, tři středoasijští pastevečtí psi a border kolie pan Glen. To jsou zvířecí obyvatelé farmy Černá ovce, která funguje na Roudné v centru Plzně a v sobotu 3. září v poledne se poprvé otevře návštěvníkům.

Zatím sem chodily na návštěvu hlavně děti z mateřských škol a ti, co se zajímají o jízdu nebo ustájení koní. Teď se Černá ovce zpřístupní i ostatním. Budou se moci podívat, co práce na statku plném zvířat obnáší a seznámit se s nimi. Jedna věc je totiž hladit si koně nebo ovečku v idylickém letním oparu, jiná vstávat denně za tmy do deště či mrazu a všechna zvířata nakrmit a obstarat.

Kobylka Gigira je vicešampionka Evropy. Na snímku s Adélou Cihelkovou. Majitel Sváťa Čech pořídil nemovitost na Roudné s polnostmi před více než deseti lety. „Byla to totální ruina s propadlými střechami," vzpomíná. V tzv. Josefském katastru, který platil mezi lety 1789-1790 v souvislosti s pozemkovou reformou nařízenou Josefem II., je stavení popsáno jako dům se dvěma ovčíny. Za socialismu pak hlavně chátral. Až nový majitel se pustil do rekonstrukce a postupně opravuje a buduje kromě secesní vilky i okolní stáje a ubikace pro zvířata. Od soboty tu bude fungovat také klubová restaurace, později přibude krámek s produkty na statku buď vypěstovanými, vyrobenými (ovčí sýr) nebo třeba snesenými (vejce).

Sobotní program otevření klubu Černá ovce (vstup je naproti spodnímu vjezdu do FN Lochotín z ulice Na Roudné) začne v poledne. Statek si lze prohlédnout, z 15 píp potečou piva z místních minipivovarů a zbrusu nová hospoda uvaří degustační menu. Děti se mohou těšit na loutkové divadlo a fungovat bude i jezdecký klub s možností vyjížděk na koních. Na pódiu se vystřídají tři kapely.