„Za jednu neděli odsloužím i čtyři mše. Vzdálenost mezi jednotlivými místy bývá veliká,“ potvrdil farář římskokatolické farnosti Dýšina Ireneusz Kulig. Podle mluvčí Plzeňské diecéze Aleny Ouředníkové připadá na 142 tisíc katolíků v regionu necelá stovka kněží a téměř 600 kostelů a velkých kaplí.

Podobná situace už přetrvává dlouhá léta. Proto biskup požádal o výpomoc Polsko, přicházejí i duchovní z jiných zemí. Nyní už je čtvrtina farářů na Plzeňsku ze zahraničí. Kromě Poláků působí v regionu tři Italové, jeden Ukrajinec a čtyři Slováci.

Ani vyhlídky do budoucna nejsou o nic lepší. „V roce 2005 byli vysvěceni tři noví kněží, v roce 2006 asi šest, letos jen dva a na příští rok je v semináři asi jen jeden,“ vysvětlila Ouředníková.

Z Polska pochází i dýšinský farář. Podle něj jsou mezi cizinci převážně mladší duchovní, narozdíl od starších Čechů. Pokles počtu farářů souvisí s celkových poklesem věřících lidí. „Lidé se mají mnohem lépe, než se měli dříve, a k Bohu se zkrátka tolik neobracejí. Dnešní společnost člověku nabízí ze všech stran zábavu, takže se nemá čas ani nad sebou zamyslet,“ dodal Kulig.

Podle Ouředníkové se diecéze snaží duchovní rozdělit po kraji rovnoměrně. „Nejhorší situace je jednoznačně v pohraničních oblastech vysídlených po druhé světové válce, které jsou dodnes hodně pusté,“ konstatovala. Také to byl důvod, proč se menší farnosti slučovaly.

„Bylo tu hodně malých roztříštěných farností, kam chodilo do kostela třeba jen pět lidí, samostatný kněz tam však musel fungovat. Kvůli nedostatku duchovních vznikly veliké farnosti tak, aby tam mohli lidé jezdit,“ uzavřela Ouředníková.

Mše lidé na některých vesnicích vyžadují. „U nás je mše jednou za rok, vždycky o pouti, a zúčastní se jí celá vesnice. Nedovedu si představit, co by mi řekli občané, kdyby o pouti mše nebyla,“ uvedl starosta Čmelín u Nepomuka František Šiška. Podobně hovoří i starosta Mohelnice Bronislav Hulec.