Ve čtvrtek večer budou v Německu se Schalke 04 bojovat o postup do osmifinále Evropské ligy. Pro Viktorku by to byl další historický úspěch.

„Věřím, že přes Schalke ještě postoupíme. Kdy jindy by se to mělo povést, když ne teď. Je třeba využít toho, že je tu zatím tenhle tým a trenér Vrba. Už nikdy nemusí být taková šance,“ říká fanoušek Petr Strnad. Nenechal si naživo ujít žádný domácí zápas plzeňské Viktorie. „Největší euforie byla po utkání s Kodaní, kdy hráči vybojovali postup do základní skupiny Ligy mistrů. To bylo něco neuvěřitelného. A druhý největší zážitek pak představovala remíza s AC Milán,“ vzpomíná Strnad. Původně chtěl jet do Gelsenkirchenu, nakonec ale utkání uvidí jen na obrazovce.

Fotbalové šílenství v Plzni strhlo i některé známé osobnosti. Včetně těch, které kulatému nesmyslu nikdy příliš nepropadly. „Nejsem žádný velký fanoušek fotbalu, ale úspěchy Viktorky sleduji. Byl jsem na zápase Ligy mistrů v Miláně. Když jsem viděl, jak tam místní zápas sledovali nejen na stadionu, ale i ve všech možných hospodách a restauracích, uvědomil jsem si, jak obrovskou propagaci fotbal Plzni přinesl,“ sdělil Deníku ředitel Divadla Alfa a společnosti Plzeň 2015 Tomáš Froyda. Právě návštěva stadionu San Siro na něj udělala obrovský dojem. „Byl to pro mě zážitek. Už jenom atmosféra na stadionu mě fascinovala. Všechno mají skvěle promyšlené. Přestože dorazilo velké množství lidí, nenastal žádný problém u vchodů. V Čechách se mají co učit,“ sděluje Froyda. Kvůli pracovním povinnostem do Německa nepojede. „Pokud to ale jen trochu půjde, podívám se v televizi,“ konstatuje.

Proti viktoriánům ovšem stojí nejen hvězdný tým v čele s Raúlem a desetitisíce fanoušků, ale také statistiky. Žádný český klub na půdě Schalke ještě nikdy nedokázal bodovat. Německé mužstvo navíc neprohrálo posledních osm utkání Evropské ligy. Plzeň už se jednou v evropských pohárech v Německu představila a nedopadlo to dobře. S Bayernem Mnichov v sezoně 1971/72 prohrála 1:6. Plzeň by ale mohla napodobit pražskou Slavii, která před čtrnácti lety Schalke vyřadila v poháru UEFA. Na hřišti u toho byl i současný kapitán Viktorky Pavel Horváth. Ten však bude dnes kvůli kartám chybět.